Erişilebilirlik

Arnavutluk ve Bosna Hersek Depremlerle Sarsıldı


Depremin ardından artçı sarsıntılar devam ediyor

Arnavutluk 6,4 büyüklüğündeki bir depremle sarsıldı. Arnavutluk Yer Bilimleri Enstitüsü ve Amerika Jeolojik Araştırmalar Merkezi, depremin büyüklüğünü 6,4 olarak açıklarken depremin ardından en büyüğü 5,4 olan çok sayıda artçı sarsıntı gerçekleşti. Depremin yerin 10 kilometre derinliğinde gerçekleştiği açıklandı.

Resmi makamlar ilk belirlemelere göre en az 13 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Özellikle başkent Tiran’ın yaklaşık 30 kilometre uzağındaki Dıraç kentinde yıkılan ve ağır hasarlı binalar olduğu arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü belirtiliyor. Dıraç’ta en az 7 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Ülkenin kuzeyindeki Thumane köyünde 5 kişi yaşamını yitirdi. Bir ölüm haberi de Kurbin’den geldi.

Yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor
Yıkılan binalarda arama kurtarma çalışmaları devam ediyor

Depremde yaralanan yaklaşık 135 kişinin de hastanelerde tedavi altına alındığı ifade edildi.

Yıkılan bir otel binasının da olduğu, otelde Türk vatandaşları bulunduğu ve Türk vatandaşlarının da yara almadan kurtuldukları ifade ediliyor.

Depremin ardından Yunanistan ve İtalya kullanılmak üzere iki uçağı Arnavutluk'a göndereceklerini açıkladı. Her iki ülkeden de arama kurtarma ekipleri de Arnavutluk'a doğru çıktılar. Türkiye de Arnavutluk'a her türlü yardıma hazır olduğunu bildirdi.

Öte yandan Dıraç kentindeki tarihi Akçahisar Kalesi'nin de depremde hasar gördüğü belirtiliyor.

Arnavutluk'un ardından Bosna Hersek'te de öğle saatlerinde 5,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Bu depremin de yerin 10 km altında gerçekleştiği belirtildi. Bosna Hersek'te hükümet tarafından yapılan ilk açıklamada depremde ölen ya da yaralanan olmadığı bilgisi paylaşıldı.

XS
SM
MD
LG