Erişilebilirlik

Armitage: 'Türk Amerikan İlişkileri Zorlu Bir Dönemden Geçiyor'


Armitage: 'Türk Amerikan İlişkileri Zorlu Bir Dönemden Geçiyor'

Amerika’nın eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Richard Armitage Türkiye ve Amerika’nın zorlu bir dönemden geçtiğini ancak ilişkilerin düzelmesi için iki tarafın da eşit düzeyde isteklilik gösterdiğini söyledi. Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Armitage Mavi Marmara olayı ve Birleşmiş Milletler’deki İran oylamasında Türkiye’nin hayır oyu kullanmasının ikili ilişkilerdeki sorunları arttırdığına dikkat çekti."Bir çok Amerikalı NATO üyesi iki ülkenin birbirini desteklemesi gerektiğine inanıyor. Bununla birlikte Ankara ve Washington arasında bir iletişim sorunu yaşandı. Örneğin İran konusunda Amerika Türkiye’yi İran ile müzakereleri yürütmesi için teşvik etti. Ancak bu konuda beklentilerin arttığından Türkiye’ye haber vermedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan müzakeler anlaşmayla sonuçlandığında Washington’dan tebrik beklerken ‘Hayır, teşekkürler’ yanıtı aldı. Türkiye’nin BM’deki oylamada çekimser ya da hayır oyu kullanması konusunda da bir iletişimsizlik yaşandı"

Eski Bakan Artmitage tüm yaşananlara rağmen iki ülke arasındaki ilişkilerin rayına oturacağından umutlu olduğunu belirtti ve Başbakan Erdoğan’ın Mavi Marmara olayından sonra yardım istemek üzere İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ı değil, Başkan Barack Obama’yı aramasının da bunun işareti olduğunu kaydetti. Şimdilerde Amerikan Türk Konseyi ‘nin başkanlığını yapan Armitage Amerika’da Türkiye’nin ekseninin doğuya kaydığı endişelerinin de var olduğuna işaret etti. Armitage şöyle konuştu:

"Washington’da böyle bir endişe var. Bunun bir iki farklı temeli var. Uzun bir süre Türkler ve Amerikalılar Türkiye’nin NATO’nun güney kalesi olduğu düşüncesiyle rahattı. Ancak Soğuk savaş siyaseti sona erdi. Bazı Amerikalılar bunun farkında değil. İkinci olarak Amerika’nın Türkiye’nin AB’ye üye olması yolundaki çabaları kısa vadede başarılı olamayacak. Türkiye’ye kısa vadede bir AB üyeliği mümkün gözükmüyor. BU Türkiye’nin batıya sırt döneceği anlamına gelmiyor ancak aynı zamanda doğuya ve güneye bakması da olağan"

Eski bakan yardımcısı Türkiye ve Ermenistan arasında imzalanan protokollere de değindi ve Washington’un bu protokellerin özellikle Karabağ sorununun çözümüne yardımcı olmasını umduğunu belirtti. ‘Ancak bu görüş yanlış çıktı’ diye konuşan Armitage bunda tüm tarafların payı olduğunu ve ders alınması gerektiğini söyledi.

XS
SM
MD
LG