Erişilebilirlik

Armand Altan'ın Cam Eserleri Tüm Dünyanın Beğenisinde


Cam ustası Armand Altan bir New Yorklu. O da bu şehre hayallerini gerçeğe dönüştürmeye gelmiş ve amacına da ulaşmış. Aile geleneğini İtalya’da aldığı eğitimle destekleyen Altan’ın eserleri, New York’un ünlü sanat müzelerinin dışında Avrupa’da da satılıyor ve hayran kitlesi giderek büyüyor.

Armand Altan sadece New York’ta değil Milano, Las Vegas ve Paris gibi büyük şehirlerde uluslararası moda gösterileri ve fuarlarına da katılıyor
Armand Altan sadece New York’ta değil Milano, Las Vegas ve Paris gibi büyük şehirlerde uluslararası moda gösterileri ve fuarlarına da katılıyor

İzmir’de doğan Altan, lise eğitimini tamamladıktan sonra Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik bölümünü tamamlamış. Eğitimine daha sonra İsviçre’de Cesar Ritz Colleges’ta burslu olarak devam den Altan, eğitiminin ikinci yılında New York’a taşınmış ve burada Uluslararası İşletme yüksek lisansı yapmış.

Altan cam sanatına İtalya’da 13. yüzyıldan beri cam sanatıyla ilgilenen ve Murano Cam sanatıyla uğraşan bir arkadaşına ortak olarak başlamış. Orada belli bir süre aileyle birlikte cam işinin bütün teknik özelliklerini ve ince ayrıntılarını öğrenen Armand Altan, daha sonra da Murano Adası’nın ünlü cam ustalarıyla birlikte çalışmış. İtalya’daki çalışmalarına devam ederken, kendi tasarımlarını hayata geçiren sanatçı, ilk koleksiyonunu da böyle hazırlamış.

Peki neden New York’a döndüğünü sorduğumuzda Altan şöyle cevap veriyor : “New York’a herkesin bir geliş amacı vardır aslında, benim de geliş amacım okumak ve eğitimimi tamamlamak, tamamlarken de iş ve hayat tecrübesi kazanmaktı, yani planlı gelmiştim. Bu yüzden geldiğimde yapacak çok şeyim olduğu için pek fazla herhangi bir şey için zorlanmadım, New York’a gideyim ondan sonra yapacak bir şeyler mutlaka bulurum deseydim belki bazı zorluklarla karşılaşabilirdim, iş bulma ve çalışma, bir yaşam mücadelesine girip pek çok zorluk karşıma çıkabilirdi.”

Altan sadece New York’ta değil Milano, Las Vegas ve Paris gibi büyük şehirlerde uluslararası moda gösterileri ve fuarlarına da katılıyor. Buralara gelen ziyaretçiler arasında, büyük müzelere ürün almak için gelenlerin beğenisini kazanan ürünleri de bu sayede müzelerin hediyelik eşya dükkanlarında satılmaya başlamış. The British Museum ve Paris’te Louvre Müzesi, Musee d’Orsay, Versailles Sarayı’yla olan bağlantıları da bu şekilde kurmuş Altan. “Bu tür işler hemen olmuyor bayağı zaman alıyor fakat onlarla birlikte çalışmak ve bir şeyleri yoktan var etmek ve herkesin bunun büyüsüne kapıldığını görmek parayla satın alınamayacak bir şey,” diyor Altan.

Altan’ın son projesi ise Tokyo’da düzenleneck. Altan’ın elinden çıkan Murano camları ünlü bir bilgisayar firmasının reklam filminde aksesuar olarak kullanılacak. Altan ayrıca Amerika ve Brezilya’da televizyondan satış yapan TV kanallarına da birer koleksiyon hazırlıyor.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG