Erişilebilirlik

Arjantin’in Eski Lideri Fernandez’e Vatan Hainliği Suçlaması


Arjantin’de bir federal mahkeme, eski Devlet Başkanı Cristina Fernandez’in hakkındaki vatan hainliği suçlamasından dolayı tutuklanması ve yargılanması için Senato’dan izin istedi.

Fernandez, 1994’te Buenos Aires’teki Yahudi merkezine düzenlenen bombalı saldırıda İranlılar’ın rolünün üzerini örtmekle ve bu yüzden de vatana ihanetle suçlanıyor.

Federal Yargıç Claudio Bonadio, Senato üyelerinden Fernandez’in dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi. 2007- 2015 yılları arasında Devlet Başkanlığı yapan Fernandez geçen hafta senatör olarak yemin etiğinden dokunulmazlığı yeniden devreye girmişti.

Yargıç, Fernandez’in yardımcıları ve destekçilerinden bazılarının da tutuklanmasını istedi. Bu kişiler arasında Devlet Başkanı Yardımcısı Carlos Zanni ve aktivist Luis D'Elia da var. Eski Dışişleri Bakanı Hector Timerman’ın ise sağlık sorunları nedeniyle ev hapsinde tutulması istendi.

Arjantin yasaları vatana ihanet suçu için 10 ila 15 yıl arası, suçu ve suçluyu örtbas etmek için ise altı yıl hapis cezası öngörüyor.

Fernandez ve suçlamalarla karşı karşıya olan diğerleri iddiaları kabul etmiyor. Saldırıda 85 kişi ölmüş, yüzlerce kişiyse yaralanmıştı. Soruşturmayı yürüten emniyet güçleri, eski İranlı yetkililerin saldırıyla bağlantılı olduğunu ortaya çıkarmış, İran ise bunu reddederek şüphelileri Arjantin’e teslim etmemişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG