Erişilebilirlik

Arizona’nın Tartışmalı Göçmen Yasası Anayasa Mahkemesi’nde


Arizona’nın Tartışmalı Göçmen Yasası Anayasa Mahkemesi’nde

Amerika Anayasa Mahkemesi, güneybatı eyaletlerinden Arizona’daki kaçak işçi çalıştıran iş yerlerine ceza verilmesine yönelik kanuna karşı açılan davayı görüşmeye başladı.

2007’de çıkarılan yasa gereği Arizona eyaleti, kaçak işçi çalıştırdığı ortaya çıkan iş yerlerinin çalışma lisanslarını dondurabiliyor. Aynı ihlalin iki kez yapılması halinde ise şirketin eyalet sınırları içinde iş yapması tamamen engellenebiliyor.

Amerikan Ticaret Odası yasaya karşı. Oda, bu yasanın 1986’da Kongre’den geçen federal göçmenlik yasasına aykırı olduğunu savunuyor. Ticaret Odası, Arizona’nın bu yasanın eyaletin iş yerinin lisansını iptal etmesine ilişkin kısmını fazlasıyla geniş yorumladığını ve yetkililerin göçmenlik yasasını daha sert uygulandığı bir yorumun ortaya çıktığını savunuyor.

Arizona, göçmenlik yasası konusundaki uygulamalarının yasadışı göçmenlerin yol açtığı suçlarla başa çıkmak için gerekli olduğu gerekçesiyle arkasında duruyor. Yasa özellikle Meksika ve Latin Amerika ülkelerinden sınırı yasadışı yollarla geçerek gelen göçmenleri hedef alıyor. Tartışmalı yasa kapsamında Arizona’daki işverenlerin alacakları işçinin Amerika’da yasal olarak kaldığını ispatlayan E-Verify adlı federal programı kullanması gerekiyor. Federal yasalar bu kanunun uygulanmasını tamamen eyaletlerin takdirine bırakıyor.

XS
SM
MD
LG