Erişilebilirlik

‘Arapça Konuştuk Uçaktan Attılar’


İnternet fenomeni Arap asıllı Amerikalı Adam Saleh, Londra Heatrow Havaalanından yaşadığı New York’a dönmek için bindiği Delta Havayolları’na ait uçaktan Arapça konuştukları için atıldığını iddia etti.

Birlikte seyahat ettiği arkadaşı ile Londra’da yaptığı bir program sonrasında New York’a dönmek için Delta Havayolları’na ait tarifeli uçağına binen Saleh, bazı yolcuların şikayeti üzerine güvenlik görevlileri tarafından uçaktan indirildi.

Güvenlik görevlileri tarafından uçaktan indirilmesi sırasında yolcular arasında görüş ayrılıkları ve da tartışmalar başladı. Saleh, uçağın içinde yaşanan tartışmaları, uçaktan atılmalarını kaydedip sosyal medya aracılığıyla canlı olarak yayınladı.

YouTube kanalında milyonlar izliyor

YouTube kanalında yaklaşık 2,5 milyon üyesi, Twitter’da yaklaşık 350 bin takipçisi olan 22 yaşındaki Brooklynli genç internet fenomeni Saleh’in yayınladığı görüntüler, büyük tartışma yarattı.

Saleh’in uçak içerisinde yaşanan tartışmalarına yer veren görüntüler sosyal medya aracılığıyla rekor düzeyde paylaşıldı.

ABD’de büyük bir kutuplaşma yaratan uçaktan atılma olayının görüntüleriyle ilgili farklı görüşler ortaya çıktı. Donald Trump’ın başkanlık döneminde bu tür ırkçı yaklaşımların çok daha fazla yaşanacağı öne sürüldü. İki gencin Arapça konuştukları için uçaktan atılmalarının Trump Amerikası’nda nasıl bir dönem yaşanacağının işareti olduğu belirtildi.

Karşıt görüşlerde ise Saleh’in sosyal medyadaki ününü arttırmak kışkırtıcılık yaptığı öne sürüldü. Saleh’in, YouTube üzerinden şimdiye kadar yayınladığı videoların kışkırtıcı, sahte ve yalanlarla dolu olduğu iddia edildi.

Saleh’in 11 Eylül saldırılarının ABD içerisinden yapıldığı iddialarını paylaşımlar tartı tartışmaları daha da alevlendirdi.

Başka bir havayolu şirketiyle New York’a döndü

Saleh, dün gece yarısı başka bir havayolu şirketiyle geç saatlerde New York JFK Havalimanına indi.

Çok sayıda gazetecinin karşıladığı Saleh, New York’ta avukatlarıyla görüştükten sonra hakkını arayacağını söyledi.

Uçak içinde bulunan bazı yolcuların Arapça konuştuğu gerekçesiyle rahatsızlık yaşadığını belirten Saleh, havayolları şirketinin de bu ırkçı yaklaşıma alet olduğunu savundu.

Saleh, “Uçağın içindeki ırkçılar annemle yaptığım telefon konuşmasından rahatsız oldular. 2016 yılında bu tür şeyler nasıl olabilir. Yabancı bir dil konuşmak nasıl suç olabilir. “ dedi.

Annemin tek bildiği dil Arapça

22 yaşındaki genç fenomen Saleh, Amerika’nın Sesi’ne Arapça konuştuğu için uçaktan atıldığı iddiasını ve uçakta yaşadıklarıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Saleh, “Her yolculuğumda mutlaka uçak havalanmadan annemi ararım. İyi olduğumu, merak etmemesi gerektiğini söylerim. Bu kez de öyle oldu. Uçağın Londra’dan New York’a hareketinden önce annemi aradım. Annemin tek bildiği dil olan Arapça konuşuyorduk. Bir kadın yolcu bağırmaya başladı. Konuşmamadan dolayı rahatsızlık duyduğunu söyledi. Kadının sesini yükseltmesinden cesaret alan on kadar diğer yolcuda tepki gösterip bağırmaya başladı” dedi.

Bazı medya kuruluşlarının sözlerini çarptırdığını ifade eden Saleh, gerekli açıklamaları New York’taki avukatlarına danıştıktan sonra yapacağını söyledi

Delta: ’Kışkırtıcı davranışlarda bulunup yüksek sesle konuştular’

Delta Havayolları Adam Saleh’in Londra’dan New York’a yolcu uçağından atılması iddiasıyla ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı. Delta Havayolları, Adam Saleh ve arkadaşının kışkırtıcı davranışlarda bulunup, bağırarak konuştuğunun tespit edildiğini belirterek, “Delta uçuşunda bu tür davranış hoş karşılanmaz. Delta'nın en önemli unsuru yolcularımızın ve çalışanların güvenliği ve konforudur. Bu bireylerin bu önceliği ihlal etmeye çalıştıkları açıktır” denildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden ve Erdoğan Nato Zirvesinde Görüşecek - 27 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:42 0:00
XS
SM
MD
LG