Erişilebilirlik

Arap Birliği Gözlemcilerinin Çalışmaları Askıya Alındı


Arap Birliği Gözlemcilerinin Çalışmaları Askıya Alındı

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi Suriye’de şiddet olaylarının artmasından Beşar Esad rejimini sorumlu tuttu ve öldürülenleri “masum siviller” olarak nitelendirdi

Arap Birliği son günlerde yaklaşık 100 kişinin öldürülmesi üzerine Suriye’deki faaliyetlerini askıya aldığını açıkladı. Bir süredir Suriye’de incelemelerde bulunan Arap Birliği heyeti şiddetin önüne geçemedi; Arap dışişleri bakanlarıyla yapılan görüşmelerin ardından gözlemcilerin çalışmaları askıya alındı.

Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el Arabi Suriye’de şiddet olaylarının artmasından Beşar Esad rejimini sorumlu tuttu ve öldürülenleri “masum siviller” olarak nitelendirdi. Arap Birliği gözlemcilerin Suriye’den tümüyle çekilip çekilmeyeceği önümüzdeki Cumartesi kararlaştıracak.

Suriye hükümeti Arap Birliği’nin kararından “üzüntü duyduğunu” ve “şaşırdığını” açıkladı.

İnsan Hakları savunucuları Suriye’de askerlerle hükümet karşıtı milisler arasında çıkan çatışmalarda en az 34 kişinin öldüğünü bildiriyor. Ölenlerin çoğu askeri personeldi. Bugün ayrıca bir petrol boru hattında patlama meydana geldi; patlamadan taraflar birbirlerini sorumlu tuttu.

Arap Birliği’nin çalışmalarını askıya alma kararı Şam çevresinde ve İdlib, Hama ve Humus bölgelerinde operasyonlarına arttırıldığı bir döneme denk geliyor. Muhalefet tarafından yayınlanan video görüntülerinde en az 6 kasaba ve kentin top ateşine tutulduğu görülüyor.

Beyrut Amerikan Üniversitesi öğretim üyesi Hilal Khashan Arap Birliği’nin kararının Suriye’de şiddetin artacağına işaret olarak yorumlanması gerektiğini söyledi: “Suriye’de şiddet olaylarında ciddi bir artış var ve bence Arap Birliği’nin gözlemcilerinin çalışmalarını askıya alması Suriye ordusunun ciddi bir operasyon hazırlığında olduğuna işaret. Suriye rejimi çok büyük bir şey yapmaya hazırlanıyor.”

Bu arada, Suriye muhalefeti Türkiye’de toplandı ve ayaklanmayı bastırabilmesi için İran’ın Şam hükümetine destek verdiğini vurguladı. Suriye Ulusal Konseyi Üyesi Samir Neccar anlatıyor, “özgürlük isteyen Suriye vatandaşlarının öldürülmesine destek verdiği için İran’ı kınadığını, buna derhal son verilmesi gerektiğini” söyledi.

Öte yandan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Başkanı Mesud Barzani, Beşar Esad’a karşı ayaklanan Suriyeli Kürtlere destek verdi. Barzani, Erbil’de düzenlenen bir konferansta Suriyeli Kürtlere birlik çağrısında bulundu. Suriye’de 2 milyon Kürt yaşıyor.

Birleşmiş Milletler Suriye’de protestoların başlamasından bu yana en az 5.400 kişinin öldüğünü hesaplıyor. Ölenler arasında 400 çocuk var. Ancak, Birleşmiş Milletler sağlıklı bilgi alınamadığı için Suriye’deki ölü sayısını derlemeyi bıraktığını açıkladı.

XS
SM
MD
LG