Erişilebilirlik

Bölge Ülkelerinden Türkiye'nin Suriye Operasyonuna Tepkiler


Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine operasyon başlatmasının ardından Mısır Arap Birliği’ni olağanüstü toplantıya çağırdı. Suudi Arabistan’dansa Türkiye’ye kınama geldi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Türkiye’nin Suriye topraklarındaki saldırısını en güçlü şekilde kınamaktadır” denildi, açıklamada Türkiye’nin operasyonu “kardeş Arap devletinin egemenliğine yönelik kabul edilemez bir saldırı” olarak nitelendi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında Türkiye’nin başlattığı harekatın Suriye’nin birliği ve toprak bütünlüğü üzerinde olumsuz etkileri olabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.

Mısır'ın çağrısının ardından Arap Birliği de Cumartesi günü dışişleri bakanları düzeyinde toplanarak Türkiye'nin operasyonunu görüşeceğini açıkladı. Birliğin Genel Sekreter Yardımcısı Hossam Zaki, toplantının Kahire'de düzenleneceğini belirtti.

Haber ajansı Reuters'ın Suudi Devlet Televizyonuna dayandırdığı haberine göre Suudi Arabistan’dan da Türkiye’nin Suriye operasyonuna kınama geldi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın Twitter'da yayınladığı mesajda, "Krallık, Türk ordusu tarafından Suriye'nin kuzeydoğusundaki bölgelere başlatılan saldırıyı kınıyor" denildi.

Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Kuveyt de Türkiye'nin Suriye operasyonunu kınayan bölge ülkelerinden oldu. Kuveyt'ten gelen açıklamada Türkiye'nin operasyonun bölge güvenliği ve barışına doğrudan tehdit olduğu savunuldu ve itidal çağrısı yapıldı.

Irak Cumhurbaşkanı'ndan operasyon tepkisi

Irak Kürt kökenli Cumhurbaşkanı Berham Salih'ten de operasyona ilişkin açıklama geldi. Salih Twitter'dan paylaştığı mesajında “Operasyon insani krize yol açacak ve terör gruplarını güçlendirecek. Dünya bir felaketi önlemek için birleşmeli, Kürtler dahil olmak üzere bütün Suriyelilerin barış, onur ve güvenlik haklarını kapsayacak siyasi çözümü teşvik etmelidir" diye yazdı.

İran devlet televizyonu da İran Meclis Başkanı Ali Laricani'nin planlanan Türkiye ziyaretinin operasyonun ardından iptal edildiğini duyurdu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG