Erişilebilirlik

9 Aralık Amerikan Basınından Özetler


9 Aralık Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:43 0:00

Amerikan basını bugün ünlü astronot ve Ohio eyaleti senatörü John Glenn’in 95 yaşında hayatını kaybetmesi haberine geniş yer ayırıyor. Bu gazetelerden biri Washington Post. Gazete, NASA’nın Mercury programının yetiştirdiği ilk yedi astronottan biri olan ve 1962 yılında Dünya yörüngesini dolaşan ilk Amerikalı unvanını alan Glenn’in gençlik fotoğrafını da ana sayfadan paylaşıyor. Haberde Glenn’in hayat boyu elde ettiği başarılara yer veriliyor. 1921 doğumlu John Glenn, 1959 yılında NASA’nın astronot yetiştirme ve eğitim programına girdi. 1962’de Dünya yörüngesinde üç kez dolaşan Glenn, bundan 36 yıl sonra, 1998’de 77 yaşında uzay mekiği Discovery’yle yeniden uzaya gitti. Glenn’in dokuz gün süren son misyonu, uzaydaki yerçekimsiz ortamın yaşlanma üzerindeki etkilerini incelemekti. Zamanın başkanı Bill Clinton, genç bir astronot yerine 77 yaşındaki Glenn’in uzaya gönderilmesine izin verdiği için bazı çevrelerin eleştiri oklarının hedefi olmuştu. Glenn, astronotluğunun yanı sıra siyasetçi olarak da Amerikan tarihine damgasını vuran bir sima. 1974 yılında Ohio eyaletinden senatör seçilen Glenn, Kongre’de 24 yıl hizmet verdi.

Washington Post bugün ayrıca Senato’daki bazı Cumhuriyetçi Partililer’in Rusya’nın siber tehditlerine ve Amerika’daki başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddialarına yönelik soruşturma açmaya hazırlandığını bildiriyor. Habere göre böylesi bir soruşturma, Rusya’nın siber saldırılarını ve başkanlık seçimlerine müdahale etme olasılığını hafife alan Donald Trump’la soruşturmayı açan Cumhuriyetçi Partililer’i karşı karşıya getirir. Gazete, bu zıtlığın, Trump’ın yemin ederek göreve başlayacağı ve dış siyaset politikalarının daha net şekil alacağı 20 Ocak tarihinden sonra daha da artabileceği olasılığına dikkat çekiyor. Trump, Amerika ve Rusya’nın birçok ortak stratejik amaçları olduğu gerekçesiyle iki ülkenin ‘iyi geçinmesi’ gerektiğini düşünüyor. Rusya hakkında soruşturma açılması gerektiğini en yüksek sesle dile getirenlerin başında Arizona Senatörü John McCain ve Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham geliyor. Graham, konuya ilişkin olarak, “Rusya’nın seçimlerimize müdahale ettiğini düşünüyorum. Putin’in bunun bedelini ödemesini istiyorum. Rusya’nın peşini bırakmayacağım” dedi.

Bugün Amerikan basını ayrıca Donald Trump’ın Çalışma Bakanlığı’nın başına fast-food sektörünün ileri gelen patronlarından Andrew Puzder’ı aday göstermesine de geniş yer ayırıyor. Bu gazetelerden biri New York Times. Habere göre Andrew Puzder, Donald Trump’ın kabinesinde geniş yer verdiği ‘zengin işadamı’ profiline uyuyor. Puzder, asgari ücretin arttırılmasına ve asgari ücretle çalışanlara hastalık izni verilmesine karşı çıkmasıyla tanınan bir işadamı. New York Times, zengin Puzder’ın Çalışma Bakanı olarak işçilerin çıkarlarını nasıl koruyacağının merak konusu olduğunun altını çiziyor.

XS
SM
MD
LG