Erişilebilirlik

27 Aralık Amerikan Basınından Özetler


27 Aralık Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:33 0:00

Washington Post bugün özellikle Afrika ülkelerinde görev yapan bazı Birleşmiş Milletler barış gücü askerlerinin geçmişlerinin insan hakları ihlalleriyle dolu olmasının büyük kaygı yarattığını yazıyor. Gazeteye göre bu durum en çok Orta Afrika Cumhuriyeti’nde barış sağlamak için görevlendirilen Burundili askerler için geçerli. Habere göre dünyada 16 barış misyonu yürüten, 100 bin üniformalı görevlisi, 8 milyar dolar bütçesi olan ve bu bütçenin dörtte biri Amerika tarafından karşılanan Birleşmiş Milletler, insan hakları sicili kötü görevlilerini ayıklayıp uzaklaştırmayı başaramıyor. Gazete, bu durumun, Birleşmiş Milletler’in hem itibarını onarılmaz bir şekilde zedelediği, hem de yardım götürdüğü halklara zarar verdiği uyarısında bulunuyor. Raporlara göre örneğin Birleşmiş Milletler asker, polis ve sivil görevlileri hakkında cinsel suç işledikleri gerekçesiyle 700‘den fazla suçlama bulunuyor.

Washington Post ayrıca Başkan Obama’nın giderayak verdiği son söyleşiyle ilgili ayrıntılara yer veriyor. Habere göre eski danışmanı David Axelrod’la konuşan Obama, Hillary Clinton’ın başkanlığı kaybetmesini, zaferi ‘çantada keklik’ olarak görüp dikkatsiz davranmasına ve partinin halkla etkili iletişim kurmayı başaramamasına bağladı. Obama ayrıca tüm Amerika’yı kapsayan ve Demokrat Parti’ye seçimi kazandıracak bir koalisyon oluşturduğunu ancak Clinton kampanyasının bu stratejiyi izlemediğini söyledi. Obama’nın en çarpıcı sözleri ise ‘Üçüncü kez seçime girsem Trump’ı mağlup ederdim’ oldu. Obama ayrıca başkanlığı dönemindeki bazı aksaklıklardan Cumhuriyetçi Parti Senato Grup Başkanı Mitch McConnell’i sorumlu tuttu. McConnell’in yapmak istediği her şeyin önüne engel koyduğunu söyleyen Obama, böylelikle Trump’a zafer yolunun da açıldığını belirtti. Obama başkanlıktan sonraysa Demokrat Parti’nin yeni nesil liderlerini yetiştirmek ve ilerici değişimin önünü açmak için kolları sıvayacağını kaydetti.

Bugün New York Times ise Suudi krallığının kemer sıkma çağında israfa dayalı yaşam tarzına devam ettiğine ilişkin ayrıntılı bir habere yer veriyor. Ana sayfada Riyad’daki sarayında görüntülenen Kral Selman’ın fotoğrafı yayınlanmış. Habere göre Suudi hükümeti tasarruf politikası gereği ülke içinde çeyrek trilyon dolarlık projeleri iptal etmesine rağmen Kral Selman, Fas’ın Cebelitarık kıyısındaki Tanca kentinde kendisine saray yaptırmaktan kaçınmadı. Petrol fiyatlarının düşük seyretmesiyle ekonomisi darboğaza giren Suudi Arabistan’da binlerce kişilik kraliyet ailesinin lüks yaşam tarzını sürdürürken bir yandan da ülkeyi baskıyla yönetmeye devam edip edemeyeceği sorgulanıyor. Halkın petrol kaynaklı gelirden aldığı pay düşerken kraliyet ailesinin aynı hayat tarzını sürdürmesinin kamuoyunda rahatsızlık yaratmasından korkuluyor. Elektrik, su ve benzinin fiyatının yükselmesi, kamudaki istihdamın durgunlaşması, ücretsiz eğitim ve sağlık hizmetine rağmen bazı Suudilerin yoksulluk içinde olması, Suudi Arabistan’da dikkatle izlenen gelişmelerden bazıları.

XS
SM
MD
LG