Erişilebilirlik

20 Aralık Amerikan Basınından Özetler


Amerikan basını bugün Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un suikast sonucu öldürülmesine geniş yer ayırıyor.

New York Times, Rus Büyükelçi Karlov’un cansız bedeninin yerde yattığını ve saldırgan Mert Mevlüt Altıntaş’ın elinde silahıyla slogan attığını gösteren fotoğrafı ana sayfasında paylaşıyor. Gazete, 22 yaşındaki saldırgan Altıntaş’ın tek başına hareket edip etmediğinin henüz netlik kazanmadığını, ancak attığı cihatçı sloganlar göz önünde bulundurulduğunda IŞİD ya da El Kaide’nin Suriye koluyla bağı ya da en azından bu örgütlerin sempatizanı olabileceğini bildiriyor. Habere göre 1927 yılında Sovyetler Birliği’nin Varşova Büyükelçisi Piyotr Voykov’un suikasta kurban gitmesinden sonra ilk kez bir Rus büyükelçi, aynı akıbeti paylaştı. Habere göre Ankara’daki Karlov suikastı, Suriye’deki savaşın boyutlarının ne kadar büyüdüğünün bir göstergesi. Gazete, Türkiye’nin Esat’ın devrilmesini desteklemesinden Suriyeli mülteci akınına, IŞİD’in yükselişinden Türkiye sınırları içindeki terör saldırılarına birçok olayın kısa bir tarihçesini de aktarıyor. New York Times ayrıca Türkiye’nin Ağustos ayında başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonu’yla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’nın Suriye’deki varlığına yönelik eleştirilerinin yumuşadığını da hatırlatıyor.

New York Times, fotoğrafı ana sayfasında niçin yayınladığına dair bir değerlendirmeye de yer vermiş. Gazetenin etik kurulu editörü, Rusya ve Türkiye arasında yaşanan Suriye kaynaklı gerginliğin son aylarda gündemin en sıcak başlıklarından biri olduğunu ve fotoğrafın, suikast haberini son derece çarpıcı bir şekilde yansıttığını belirtiyor. Değerlendirmeye göre kanlı herhangi bir görüntü olmaması da fotoğrafın ana sayfada yayınlanması kararında önemli rol oynamış.

New York Times ayrıca Karlov suikastının Türkiye-Rusya ilişkileri açısından ne anlama geleceği konusunda da bir soru-cevap bölümüne yer veriyor. Gazeteye göre “Suikast, Türkiye ve Rusya arasında soruna yol açar mı?” sorusuna “büyük ihtimalle hayır” yanıtı veriyor. İki taraf da bir zamanlar çatışan Suriye politikalarını aynı hizaya getirmeye çalışıyor, birbirini değil ortak düşmanları suçluyor, işbirliği mesajları veriyor. Gazete, “Suikast, Türkiye-Rusya ilişkilerini değiştirir mi?” sorusunaysa, iki ülkenin de Suriye politikalarında değişiklik yapma sinyali vermediğini, suikastın Türkiye-Rusya ortaklığını pekiştirebileceğini yanıtı vermiş. Gazete ayrıca Türkiye uzmanı Aaron Stein’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, sorunlu Suriye politikası üzerine yoğunlaşan dikkatleri dağıtmak için suikastın sorumluluğunu Fethullah Gülen’e yükleyeceği öngörüsüne de yer veriyor.

Washington Post ise Karlov suikastının Cumhurbaşkanı Erdoğan için bir kriz yaratacağı öngörüsünde bulunuyor. Gazete, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ülke çapında başlatılan operasyonlarla çok sayıda kişinin tutuklanmasına yönelik eleştiriler yüzünden Türkiye’nin Batılı ülkelerle olan ilişkilerinin en düşük seviyeye gerilediğini hatırlatıyor. Değerlendirmeye göre jeopolitik açıdan ikilem içinde olan Erdoğan, büyükelçi suikastından sonra Rusya’ya bazı ödünler vermek zorunda kalabilir. Gazete, Ortadoğu uzmanı Henri Barkey’nin konuya ilişkin görüşlerine yer veriyor. Barkey’e göre suikastın zamanlaması, Suriye konusunda Putin’le uzlaşı içine giren Erdoğan için daha kötü olamazdı. Putin, kamuoyu önünde ilişkilerin değişmeyeceği mesajları verse de kapalı kapılar ardında elindeki suikast kozunu son zerresine kadar kullanacak. Barkey’e göre Putin’in kararını vereceği tek nokta, Erdoğan’ın nasıl bir bedel ödeyeceği olacak. Washington Post ayrıca New York’taki Century Vakfı’ndan uzman Selim Sazak’tan da görüş almış. “Türkiye’nin Suriye oyunu sona erdi” diyen Sazak, Ankara’nın tek çıkış yolunun, Rus jeti düşürüldüğünde olduğu gibi Karlov suikastında da suçu Fethullah Gülen terör örgütüne yüklemek olduğunu söylüyor.

XS
SM
MD
LG