Erişilebilirlik

15 Aralık Amerikan Basınından Özetler


15 Aralık Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00

New York Times bugün ana sayfasında birçok okurunun yakından tanıdığı dört fotoğraf yayınlamış. Gazete, Vietnam’da 1972’de bir napalm saldırısı sonrasında kaçışan çocukların, 1993’teyse Sudan’da açlıktan ölmek üzere olan bir kız çocuğunun fotoğraflarının tüm dünyada şok etkisi yarattığını ve liderleri harekete geçirdiğini, ancak Suriye’den gelen görüntülerin aynı etkiyi yaratamadığını bildiriyor. Habere göre Vietnam ve Sudan fotoğrafları medyayı haftalar, hatta aylarca meşgul etmiş ve tüm dünyanın vicdanını harekete geçirmişti. Gazete, Vietnam savaşının 1960 ve 70’li yıllarda Amerika’da hemen hemen her haneyi etkilediğini, ancak günümüzde Amerika’nın savaşlarını sadece bir avuç askerin verdiğini yazmış. New York Times’a göre Amerikan kamuoyu, Halep’ten gelen görüntüleri Facebook’ta görüyor, Donald Trump’ın şaşkınlık yaratan Twitter mesajları ise dikkatleri anında dağıtmaya yetiyor. Washington’un Suriye’deki krize kayıtsız kaldığı eleştirisinde bulunan gazete, Suriye ve Rusya’nın sivil halkı bombalamaları karşısında hiçbir bedel ödemediklerini kaydediyor.

New York Times bugün ayrıca Yahoo’nun 2013 yılında bir milyardan fazla kullanıcısının hesap bilgilerinin siber saldırıya uğrayarak çalınması haberini de ön sayfadan veriyor. Habere göre bir milyar Yahoo kullanıcısının isim, telefon numarası, doğum tarihi, kriptolu hesap şifreleri ve şifre değiştirmede kullanılan ancak kriptolu olmayan güvenlik sorularının yanıtlarına ilişkin bilgiler, siber korsanlarca çalındı. Yahoo, Eylül ayında da 2014’te 500 milyon kullanıcısının bilgilerinin çalındığını duyurmuştu. Ancak şirket Eylül ayından farklı olarak bu sefer güvenlik önlemi olarak kullanıcılarının kriptolu olmayan güvenlik sorularını iptal ediyor. Gazete, rakipleri Google ve Facebook’un aksine Yahoo’nun güvenliğe öncelik vermede çok geciktiği yorumunda bulunuyor ve Yahoo kullanıcıların, kimlik hırsızlığıyla mücadelede zorlu bir sürecin beklediğine işaret ediyor.

Bugün Wall Street Journal ise Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz artışı kararına geniş yer ayırıyor. FED’in Amerikan ekonomisine olan güveninin arttığına işaret eden gazete, faiz oranlarının on yıl içinde ikinci kez arttığını hatırlatıyor ve faizlerin öngörülenden daha hızlı artacağı öngörüsünde bulunuyor. Wall Street Journal ayrıca faiz artışlarının devam edeceği sinyali veren FED Başkanı Janet Yellen ve 20 Ocak’ta başkanlık koltuğuna oturacak olan Donald Trump’ın çıkarlarının şimdilik örtüştüğünü yazıyor. Bunun nedeni, Trump’ın işsizlik oranını düşük tutmak, ekonomik büyümeyi ise hızlandırmak istemesi ve Yellen’ın bu doğrultuda enflasyon düşük kaldığı sürece faiz oranlarını yavaş arttırması. Gazete, tarihe bakıldığında, başkanların ve FED’in genellikle zıtlaştığı hatırlatması yapıyor. Buna göre başkanlar ne pahasına olursa olsun düşük işsizlik oranı istiyor, FED ise enflasyonun düşük kalmasına öncelik veriyor. Bugün Amerika’da enflasyon, FED’in hedef oranı olan yüzde 2’nin altında seyrediyor.

XS
SM
MD
LG