Erişilebilirlik

13 Aralık Amerikan Basınından Özetler


13 Aralık Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:58 0:00

Washington Post, 40 yıldır siyaset yapan, Ocak ayında ise Kongre’ye veda edecek olan Senatör Barbara Milkulski’ye ön sayfada yer ayırmış. 1987 yılından beri Washington’a komşu Maryland eyaleti senatörü olan ve Kongre’nin en etkin kadın üyelerinden biri olan Mikulski, 80 yaşında siyaseti bırakıyor. Amerika’nın en saygın ve en sevilen siyasetçilerinden biri olan Barbara Mikulski, halka yakınlığıyla tanınıyor.

Washington Post bugün ayrıca Donald Trump’ın dışişleri bakanlığına petrol devi Exxon Mobil’in CEO’su Rex Tillerson’ı seçmesinin Kongre’yi kaygılandırdığını yazıyor. Habere göre bu kaygıların nedeni, Tillerson’un Exxon Mobil CEO’su olarak yıllardır Rusya ve Ortadoğu’da kurduğu bağlar. Tillerson da Trump gibi dış siyaset siyaset ve diplomasi konusunda iş dünyasındaki deneyimleri dışında hemen hemen hiçbir şey bilmiyor. Bazı çevreler, Tillerson’ın, Trump’ın Rusya’yla yakınlaşma eğiliminden destek alarak bu ülkeye uygulanan yaptırımları kaldırma girişiminde bulunup bulunmayacağını sorguluyor. Bu yaptırımlar, Rusya’nın Ukrayna’daki isyancıları desteklemesi ve Kırım’ı ilhak etmesinden sonra uygulanmaya başlamıştı. Exxon Mobil’in Rusya’nın doğusundaki Sahalin Adası’nda, Sibirya’nın batısında ve Karadeniz’de faaliyetleri bulunduğunu da hatırlatalım.

Bugün New York Times’ın ana sayfasındaysa Suriye var. Gazete, Halep’in isyancıların elinde olan kesimlerinden birinden, kucağında koluna serum takılı bebeğiyle kaçan bir babanın fotoğrafına yer vermiş. Gazete, Halep işgalinin sona ermek üzere olduğunu, Suriye Hükümeti’nin Halep’in kontrolunu tam olarak ele geçirmesine çok az bir süre kaldığını yazıyor. Habere göre bu gelişme, Suriye iç savaşında bir dönüm noktası olacak. Ancak gazete, savaşın birçok noktada hala sürdüğü, derin bölünmenin yaşandığı, kentlerin enkaz alanına döndüğü savaş yorgunu Suriye’yi nasıl yönetebileceğinin sorgulandığını yazıyor.

Los Angeles Times ana sayfasında dün açıklanan televizyon ve sinema ödülleri Altın Küre adaylarına yer veren gazete, bu yıl çeşitliliğin çok daha fazla olduğunu, artık Oscar jürisinin, sadece beyaz sanatçıları ödüllendirmek için bahanesi kalmadığını yazmış. Çok sayıda siyah sanatçının bu yıl yüksek kaliteli performanslar sergilediğini ve bunun, Altın Küre’nin gözünden kaçmadığını yazan gazete, kadın karakterleri öne çıkaran film ve televizyon yapımlarının bu yıl çok dikkat çektiğini de bildirmiş.

Los Angeles Times bugün ayrıca Çin’in, Donald Trump’ın Tayvan’a gösterdiği yakınlık yüzünden duyduğu rahatsızlıkla ilgili bir habere de yer vermiş. Habere göre Çin devlet medyasının ‘bir çocuk kadar cahil’ şeklinde nitelediği Trump, Amerika’nın Tayvan’ı Çin’in bir parçası olarak kabul ettiği 40 yıllık Çin politikasını alt üst edebilir. Çin, bu ilkenin çiğnenmesinin diplomatik bağları koparacağı ve iki ülke ilişkilerine kalıcı zarar vereceği uyarısında bulundu. Çin dışişleri bakanlığından yapılan açıklamada ise ”Amerika lideri ve hükümetinin Tayvan meselesinin ne kadar ciddi olduğunu tam olarak anlaması gerekiyor” denildi.

XS
SM
MD
LG