Erişilebilirlik

28 Aralık Amerikan Basınından Özetler


28 Aralık Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00

Washington Post, Irak ve Almanya'da görev yapan Amerikan askerlerini ziyaret eden Başkan Trump'ın Amerikan Ordusu'nun siyasi tarafsızlığı geleneğini riske atan davranışlarda bulunduğunu yazıyor. Gazete, ziyareti sırasında askerler için üzerinde 2016 seçim sloganı olan ”Amerika'yı Yeniden Yücelt” yazan şapkaları imzalayan ve partizan eleştirilerde bulunan Trump'ın, kendisinden önce gelen başkanların tersine, ordunun siyasi tarafsızlığı ilkesini çiğnediğini bildiriyor. Habere göre Savunma Bakanlığı'ndaki üst düzey yetkililer, partizanlığın iyice yoğunlaştığı şu son dönemde ordunun tarafsızlığını korumak için mücadele veriyor. Bu mücadele, ordunun siyasetin piyonu haline gelmemesi için çabalayan Savunma Bakanı Jim Mattis'in istifası ve 2020 başkanlık seçimi kampanyalarının yaklaşmasıyla daha da zorlaşacak. Öte yandan Irak ziyareti sırasında Amerikan askerlerine hitaben yaptığı konuşmalarda verdiği siyasi mesajlar, Trump'ın seçmen tabanının hoşuna gitse de, kamuoyunun ordunun tarafsızlığına olan güvenini sarsıyor. Bu yıl yapılan bir ankete göre Amerikan kamuoyunun yüzde 78'i, ordunun en çok güvendikleri kurum olduğunu söylüyor. Bu güvenin temeli, kim başkan seçilirse seçilsin, üniformalı askerlerin verilen tüm emirleri yerine getirecekleri şeklindeki taahhütte yatıyor. Ancak eski başkanlar Clinton ve Obama dönemlerinde Amerikan Kara ve Hava Kuvvetleri'nin avukatlığını yapan Charles Blanchard, Trump'ın asker ziyaretini siyasi mitinge çevirmesiyle birlikte kamuoyunun da partizan mesajlar için alkış tutan bir asker kitlesi gördüğünü, bunun da orduya olan güveni zedelediğini kaydediyor.

New York Times ise hükümeti yeni yıldan önce açmaktan ümidi kesen Cumhuriyetçi Partililer'in 3 Ocak 2019'da göreve başlayacak yeni Kongre'de Temsilciler Meclisi Başkanı olmasına kesin gözüyle bakılan Nancy Pelosi'nin önüne, karşılaşacağı ilk ciddi engeli şimdiden çıkardığını yazıyor. Cumhuriyetçi liderler, sınır duvarı ödeneğini onaylamadıkları için hükümetin kapanmasından Demokrat Partililer'i sorumlu tutmaya devam ediyor. Ancak Demokrat lider Nancy Pelosi, hükümetin kapanması ve sınır duvarıyla ilgili tartışmaların, partisinin Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu ele geçirme zaferine ve yasamadaki önceliklerine gölge düşürmesine izin verecek gibi görünmüyor. Temsilciler Meclisi'ndeki Demokratlar'ın önümüzdeki Perşembe günü, hükümete önce Şubat, daha sonraysa Eylül ayına kadar ödenek sağlayacak geçici planı oylaması bekleniyor. Demokrat Parti'nin yeni Kongre'nin açılacağı Çarşamba günüyse yolsuzlukla mücadele ve oy kullanma haklarının garanti altına alınmasıyla ilgili ilk tasarısını sunması planlanıyor. Demokrat Parti'nin hükümetin kapanmasıyla arka plana itilen öncelikleri arasında seçim kampanyası finansmanı yasasında değişiklik ve Kongre seçim bölgelerinin partizan çıkarlar doğrultusunda belirlenmesinin yasaklanması var.

New York Times bugün ayrıca Almanya'da genç nesil arasında şekillenmeye başlayan aşırı sağcı gruplarla ilgili bir değerlendirme yer alıyor. Gazete, Avrupa'daki bazı istihbarat örgütlerinin izleme altına aldığı, kendilerini ”yeni sağ” olarak tanımlayan Kimlik Nesli adlı örgütün, ”eski sağ” Neo Naziler'e kıyasla daha iyi eğitimli, daha iyi giyimli ve daha sempatik görünümlü olduğunu yazıyor. Değerlendirmeye göre Avrupa'yı göçmenlerden temizlemek ve liberalizmi yıkmak amacıyla yola çıkan örgüt, Facebook'ta yasaklı olmasına rağmen YouTube, Twitter ve Rus sosyal medya platformu VK'de yoğun faaliyet gösteriyor. 2017'de göçmenleri durdurmak için Akdeniz'e tekneyle açılan örgüt, bu yıl da Fransa Alpleri'nde bir geçidi kapatmak için helikopterle eylem yaptı. Örgüt ayrıca Viyana'da İmparatoriçe Maria Theresa heykelinin üzerine burka geçirdi ve ”güvenli sınır güvenli gelecek” yazılı bir pankart açmak için Berlin'de Brandenburg Kapısı'na tırmandı. Gazete, gelir eşitsizliğine ve aşırı tüketime yönelik eleştiriler gibi solun da benimsediği bazı fikirleri savunmalarının örgütü normalleştirdiği, bunun da yeni sağın oluşturduğu tehditlerden biri olduğu yorumunda bulunuyor.

Wall Street Journal ise Suudi Arabistan Kralı Selman'ın Kaşıkçı cinayetinin yol açtığı siyasi hasarı kontrol altına almak ve oğlu Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'ın etrafını güvenebileceği, deneyimli danışmanlarla çevrelemek için attığı adımlarla ilgili habere yer veriyor. Gazete, 82 yaşındaki Kral Selman'ın ülkenin güvenliğinden sorumlu Ulusal Muhafız Birliği'nin başına Veliaht Prens'e yakınlığıyla bilinen Prens Abdullah Bin Bandar'ı getirdiğini yazıyor. Kaşıkçı cinayetinden bu yana devlet işlerinde daha aktif rol oynamaya başladığı gözlenen Kral Selman ayrıca Adel El Cübeyir'i görevden aldığı Dışişleri Bakanlığı'na eski maliye bakanlarından ve devlet petrol şirketi Aramco'nun yönetim kurulu üyelerinden İbrahim El Assaf'ı atadı. Kaşıkçı cinayetinden sonra istifa etmek isteyen ancak istifası Kral Selman tarafından reddedilen El Cübeyir'in hükümette kalarak dış ilişkilerden sorumlu devlet bakanlığına getirilmesi bekleniyor. Suudi Arabistan'ın eski Amerika Büyükelçisi olan El Cübeyir, Batılı çevrelerde sevilen, itibarlı bir diplomat. Gazete, bu değişikliklerin, Suudi kraliyet ailesinin Kaşıkçı cinayetinden sonra küresel arenada şiddetli eleştirilere maruz kalan Veliaht Prens'i koruma çabasının bir göstergesi olduğu yorumunda bulunuyor.

XS
SM
MD
LG