Erişilebilirlik

27 Aralık Amerikan Basınından Özetler


27 Aralık Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00

New York Times, Başkan Trump'ın eşi Melania ile birlikte Irak'ta görevli Amerikan askerlerine yaptığı sürpriz ziyaretin ayrıntılarını aktarıyor. Gazete, Trump'ın başkanlık koltuğuna oturduktan yaklaşık iki yıl sonra ilk kez yurtdışında görev yapan askerleri ziyaret ettiğini vurguluyor. Habere göre Trump, Al Asad Hava Üssü'nde ziyaret ettiği askerlere hitaben yaptığı konuşmada, ”Suriye'de bulunacağımız süre açık uçlu değildi. Orada kalıcı olmak gibi bir niyetimiz yoktu. Suriye'ye sekiz yıl önce üç aylığına diye girdik bir daha da çıkmadık, ama artık enayi değiliz,” ifadelerini kullandı. Trump ayrıca komutanların Suriye'de altı ay daha kalma talebine, ”'Hayır, size kaç tane altı ay verdim, bundan böyle işler başka türlü yürüyecek,' dedim” şeklinde yanıt verdiğini söyledi. Trump, bir savaş bölgesine yapacağı ilk ziyaret için Irak'ı seçme gerekçesini ise ”Irak, başkan seçilmeden önceki yıllarda da bir sivil olarak hakkında çok şey söylemiş olduğum bir ülkeydi,” şeklinde açıkladı. Başkan seçildikten sonra savaş bölgelerinde görev yapan Amerikan askerlerini ziyaret etmediği için eleştirilen Trump, Irak ziyareti için de güvenlik konusunda bazı kaygıları olduğunu dile getirdi. Başkan, ”Kendim için değil, başkanlık makamı ve First Lady için kaygılanıyordum. Seyahatimizin nasıl geçtiğini bir bilseniz…Uçağın içi kapkaranlıktı, tüm pencereler ve ışıklar kapalıydı, zifiri karanlıktı. Şimdiye kadar her türlü uçağa bindim, böylesini ilk kez gördüm,” dedi.

New York Times ise Aralık ayı boyunca ciddi kayıplar veren piyasaların Noel alışveriş sezonuna ait verilerin yüksek çıkmasıyla birlikte moral kazandığını yazıyor. Gazete, bu müjdeli haberin Wall Street'te bayram havası estirdiğini, Standard and Poors 500, Nasdaq ve Dow Jones Sanayi Endeksi'nin yüzde 5'in üzerinde ya da yüzde 5'e çok yakın değerde kazanımlar elde ettiğini bildiriyor. Habere göre borsaların toparlanmasında ham petrol fiyatlarındaki gözle görülür artış ve Beyaz Saray'ın Merkez Bankası'na yönelik eleştirileri hafifletmesinin de etkisi oldu. Wall Street'teki toparlanma, başta Japonya olmak üzere Uzakdoğu piyasalarına da olumlu şekilde yansıdı. Mastercard'dan gelen verilerse Amerika'da Noel sezonu satışlarında son altı yılın en hızlı artışının kaydedildiğini gösteriyor. Bu da gazeteye göre yatırımcıların perakende sektörüne yönelmesiyle sonuçlandı. Perakende zinciri Kohl's hisseleri yüzde 10, Amazon hisseleriyse yüzde 9'un üzerinde değer kazandı. Öte yandan Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak'ın, bir Rus gazetesine, petrol üretimindeki düzenlemeler konusunda OPEC'le işbirliği yapmaya devam etmenin faydalı olacağı şeklinde yaptığı açıklama ise petrol fiyatlarına hareketlilik kazandırdı. Amerikan ham petrol fiyatı yüzde 9 oranında artarak varil başına 46 doların üzerine çıktı. Ancak gazete, tüm bu olumlu havanın borsalardaki çalkantının sona erdiği anlamına gelmediğinin altını çiziyor. Yatırımcıların en ciddi kaygılarından biri, FED'in daha yavaş da olsa faiz artışını sürdürmesinin ekonomiye zarar verme olasılığı. Gazete ayrıca Irak'a giren Başkan Trump'ın günler sonra ilk kez dün Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'a yönelik eleştiri niteliğinde bir Twitter paylaşımı yapmamasının da piyasalara olumlu şekilde yansıdığı yorumunda bulunuyor.

Wall Street Journal ise Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinden sonra Batılı birçok bankacı, yatırımcı ve şirket yöneticisinin bundan böyle Suudi Arabistan ve Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'la ilişkileri nasıl götüreceği konusunda zorluk yaşadığını yazıyor. Habere göre Virgin Group'un kurucusu Richard Branson, Kaşıkçı cinayeti sonrasında 12 Ekim'de yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'la olan bir milyar dolarlık anlaşmadan çekilme kararı aldığını bildirmişti. Branson, Suudi devletinin cinayette parmağı olduğunun kanıtlanmasının, Batılı firmaların Suudi hükümetiyle iş yapma olanağını ortadan kaldıracağını kaydetmişti. Gazete, bu açıklamadan sonra Muhammed Bin Selman'a bir de telefon mesajı atan Branson'ın Suudi Arabistan'da tutuklu kadın eylemcilerin serbest bırakılması çağrısı yaptığını yazıyor. Branson, mesajında, böyle bir hamlenin Türkiye'de olanları değiştirmese de insanların Suudi Arabistan'la ilgili görüşlerini değiştirmesine yardımcı olabileceğini belirtti. Habere göre Branson gibi birçok CEO, Suudi Arabistan'la olan ilişkilerine yeni bir yön kazandırmaya çalışıyor. Ancak kimi firma yöneticileri, Veliaht Prens'i kamuoyu önünde lanetlerken arka planda Suudi Arabistan'la iş yapmayı sürdürüyor. Bunun nedeni, birçok firmanın, geleceğini, Suudi parasına ve Muhammed Bin Selman'ın geniş kapsamlı ekonomik reformlarına bağlamış olması. Suudi hisselerine en çok yatırım yapan Amerikalılar'dan biri olarak tanınan hedge fonu işletmecisi John Burbank, Kaşıkçı cinayetinin Batılı şirket yöneticileri, sermayedarlar, medya patronları ve yatırımcılar için hiçbir anlamı olmadığını, Suudi Arabistan'ı eleştirenlerin iki yüzlülük yaptığını söylüyor. Gazete, Muhammed Bin Selman'ın düzenlediği yatırım konferansına katılmayan bazı firmalarınsa Suudi Arabistan'la ilişkileri gayriresmi görüşmelerle yürüttüğünü bildiriyor.

XS
SM
MD
LG