Erişilebilirlik

25 Aralık Amerikan Basınından Özetler


25 Aralık Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

New York Times, küresel ekonomik yavaşlama öngörüleri yüzünden zaten kaygılı olan yatırımcıların Amerikan hükümetinin beklenenden daha uzun süre kapalı kalması olasılığı ve Başkan Trump'ın Merkez Bankası'na yönelik saldırıları nedeniyle daha da sarsıldığını yazıyor. Gazete, 1930'lardan bu yana Aralık ayında en sert düşüşü yaşayan piyasaların Washington'dan gelen kafa karıştırıcı sinyalleri çözümlemeye çalıştığını kaydediyor. Habere göre bağımsız olan Merkez Bankası'nın Trump tarafından siyasi bir araca dönüştürülmesi olasılığı, ekonomi politikaları açısından hayati öneme sahip olan bankaya yönelik güven hissidi zedeledi. Öte yandan Maliye Bakanı Steven Mnuchin'in normalde ekonomik kriz dönemlerinde sarfedilecek sözler söylemesi, ekonomiye bağlı kaygıları körükledi. Mnuchin, piyasaların sorunsuz biçimde işlev görmesini sağlamak için banka yöneticileriyle konuştuğunu söylemişti. Uzmanlar, bu sözlerin, gereksiz yere panik ve endişe havası yarattığı görüşünde.

New York Times bugün ayrıca modern zamanlarda ebeveynlik konusunda bir değerlendirmeye yer veriyor. Gazete, Amerikan tarihinde ilk kez çocukların büyüyünce anne babalarından daha düşük refah seviyesine gerileme olasılığının, sosyal sınıf merdivenini tırmanma olasılığından daha yüksek olduğunu kaydediyor. Aileler bu nedenle çocuklarının sosyal sınıf atlaması ya da doğduğu sınıfın altına düşmemesi için daha erken yaştan itibaren elindeki her türlü imkanı seferber ediyor. Sosyal bilimcilere göre ekonomik kaygılar nedeniyle günümüz anne babaları, gelir düzeyleri ne olursa olsun çocuklarına ellerinden gelen tüm eğitimsel imkanları sağlamaya çalışıyor. Uzmanlar ayrıca günümüzde çalışan annelerin çocuklarıyla beraber geçirdikleri sürenin, 1970'li yıllarda çalışmayan ve evde çocuklarına bakan annelerle aynı olduğunu vurguluyor. Değerlendirmeye göre 1990'lı yılların başından bu yana gelir düzeyi yüksek, üst sınıf mensubu aileler için çocuk yetiştirmenin en iyi yolu, onlara azami vakit ayırma ve her alanda sürekli eğitim vermeden geçiyordu. Ancak son yapılan araştırmalar, bu düşüncenin artık gelir seviyesine bağlı olmadan, toplumun her kesimine hakim olduğunu gösteriyor. Maryland Üniversitesi'nden sosyolog Philip Cohen'e göre zenginlerle yoksullar arasındaki uçurum derinleştikçe ailelerin çocuk yetiştirirken yaptıkları hataların bedeli de artıyor. Ancak her ne kadar çocuk merkezli yoğunlaştırılmış ebeveynlik deneyimi tüm gelir gruplarının benimsediği çocuk yetiştirme tarzı olsa da bunu en çok varlıklı ve beyaz aileler gerçekleştirebiliyor.

Washington Post ise Rusya ve Venezuela arasındaki ilişkilerle ilgili bir değerlendirmeye yer veriyor. Gazete, Rusya'nın çok ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya olan petrol zengini Venezuela'da yaptığı yatırımların getirisinin çok yüksek olduğu yorumunda bulunuyor. Habere göre Rusya, son on yılda Venezuela'ya verdiği küçük çaplı krediler ve nakit içerikli yardım paketleri karşılığında ülkede en az beş petrol yatağının sahibi oldu. Dünyanın en büyük petrol rezervlerinin bulunduğu Venezuela aynı zamanda Karayipler bölgesinde 30 yıllık doğalgaz rezervi bulunan iki sahanın da sahibi. Öte yandan Venezuela hükümeti içinde görev yapan Rus danışmanlar, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'ya ülkeyi iflasın eşiğinden geri döndürmesi için yardım ediyor. Örneğin Rusya, Amerikan yaptırımlarına rağmen nakit akışı sağlamak için Venezuela'da Petro adı verilen yeni dijital para biriminin oluşturulmasını sağladı. Öte yandan bir zamanlar sadece Amerikan yapımı silah ve teçhizata sahip Venezuela savunma gücü, artık Rus silah, tank ve uçaklarıyla donatılıyor. Gazete, Vladimir Putin'in yönetiminde Asya ve Ortadoğu'nun en önemli başrol oyuncularından biri haline gelen Rusya'nın Venezuela'nın da adeta patronu olmasıyla beraber hem Amerika'nın tekerine çomak soktuğu, hem de Sovyetler Birliği'nin çöküşüyle yitirilen süper güç statüsüne geri döndüğü yorumunda bulunuyor.

XS
SM
MD
LG