Erişilebilirlik

13 Aralık Amerikan Basınından Özetler


13 Aralık Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:54 0:00

Amerikan basını, Başkan Trump’ın eski kişisel avukatı ve iş bitiricisi Michael Cohen’in seçim kampanyası finansmanı yasalarını çiğnediği gerekçesiyle üç yıl hapis cezasına çarptırılmasıyla ilgili haberlere geniş yer ayırıyor.

Washington Post, “İş bitiriciye hapis cezası” başlıklı haberinde, porno yıldızı Stormy Daniels ve Playboy modeli Karen McDougal’a Trump’la ilişkileri konusunda sessiz kalmaları için ödeme yaparak seçim kampanyası finansmanı yasalarını ihlal eden Cohen’in Trump’ın “kirli işleri”ni örtbas ettiğini söylediğini bildiriyor. Habere göre Cohen, yaptığı açıklamada, Trump’ı kastederek, “Bu adama körü körüne sadık kalmam ve kendi zaaflarım, aydınlık yerine karanlık yola sapmama neden oldu,” ifadelerini kullandı. Öte yandan bulvar gazetesi National Enquirer’ın sahibi AMI ise Trump’ın seçim kampanyasının olumsuz yönde etkilenmemesi için Playbol modeli Karen McDougal’a 150 bin dolar ödeme yaptığını kabul etti. AMI, federal savcılarla yaptığı anlaşma uyarınca ödemeyi yaptığını kabul ettiği açıklaması karşısında ceza almayacak. Gazete, bu anlaşmanın, Trump ve AMI’ın yönetim kurulu başkanı David Pecker arasında on yıllar içinde oluşan sıkı ilişkinin de çözülmesi anlamına geldiği yorumunda bulunuyor. Bu durum, Trump’ın başkan adaylığının en sıkı savunucularından olan Pecker’ın Trump’a karşı tavır aldığı anlamına geliyor. Son gelişmeler, Rusya soruşturmasının yoğunlaştığı şu dönemde, en yakın müttefiklerinin kendisine sağladığı koruma çemberini kaybetmeye başlayan Trump’ın üzerindeki baskıları da arttırıyor.

Washington Post bugün ayrıca Demokrat Partili lider Nancy Pelosi’nin Temsilciler Meclisi Başkanı olması için gereken desteği toplamayı başardığını bildiriyor. Gazete, California eyaleti temsilcisi Pelosi’nin, Demokrat Parti içindeki muhaliflerin başkanlığının dört yılla sınırlandırılması şartını kabul ettiğini yazıyor. Habere göre 3 Ocak’ta yapılacak oylamada Temsilciler Meclisi Başkanı seçilmesine artık neredeyse kesin gözüyle bakılan Pelosi, 2007-2011 yılları arasında da Temsilciler Meclisi’nin ilk kadın başkanı olarak aynı görevi yürütmüştü. Demokrat Parti içindeki muhalif seslerle anlaşmayı başaran Pelosi için son 48 saat, son derece önemli gelişmelerle geçti. Pelosi’nin geçtiğimiz Salı günü Beyaz Saray’da Başkan Trump’la Meksika sınır duvarı konusunda basın mensupları önünde tartışmaya girmesi ve Trump’a yasama süreci hakkında adeta ders anlatması, gazeteye göre Temsilciler Meclisi Başkanlığı makamının taşıdığı kritik önemi bir kez daha gözler önüne serdi.

New York Times ise İngiltere Başbakanı Theresa May’in güvenoyu alarak hem liderliğine yönelik en ciddi tehdidi atlatmayı başardığını hem de ülkesinin daha derin bir krize sürüklenme tehlikesini engellediğini yazıyor. Ancak gazete, güvenoyu zaferinin etkisinin uzun sürmeyeceği yorumunda bulunuyor. Bunun nedeni, May’in Brexit planının geleceğinin parlak olmaması. May, planı Parlamento’dan geçirmesi için gereken oy sayısını hala garanti etmiş değil. Muhafazakar Partili kaynaklara göre May’in güvenoyu almasında, Brexit anlaşmasını sağladıktan sonra parti liderliğinden çekileceği sözü vererek yeni bir liderin seçilmesinin önünü açması, büyük rol oynadı. Güven oylaması, habere göre May’e büyük oranda manevra alanı sağlayacak. Muhafazakar Parti kuralları gereği May, bir yıl boyunca bir daha güvenoyu baskısıyla karşı karşıya kalmayacak. Bu da Brexit planının hayata geçirilmesi aşamasında May’in liderliğine istikrar kazandıracak.

XS
SM
MD
LG