Erişilebilirlik

Arakanlı Sığınmacılara Dönüş Yolu Açılıyor


Myanmar ve Bangladeşli yetkililere göre, Myanmar’daki şiddetten kaçarak Bangladeş’e sığınınan binlerce Arakanlı Müslüman’ın evlerine dönmesi için bir anlaşma imzalandı.

Reuters haber ajansına göre, Myanmar Çalışma, Göç ve Nüfus Bakanlığı müsteşarlarından Myint Kyaing, “Bangladeş bize belgeleri gönderdikten sonra onları en kısa zamanda almak için hazırız” diye konuştu.

Anlaşma Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Arakan eyaletindeki Müslüman azınlığı hedef alan şiddet olaylarının “etnik temizlik” olarak değerlendirildiğini söylemesinden bir gün sonra yapıldı.

Tillerson’un açıklamasıyla Dışişleri Bakanlığı ilk kez Myanmar’daki olayları etnik temizlik olarak nitelendirdi.

Tillerson açıklamasında “Ulaşılır verilerin ayrıntılı ve derinlemesine araştırılmasından sonra Arakan eyaletindeki durumun Müslümanlar’a yönelik bir etnik temizlik olduğu açıkça görülüyor” ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Tillerson, geçen hafta Myanmar’a giderek ülkenin sivil lideri Aung San Suu Kyi ve Arakan’daki operasyonlardan sorumlu askeri lider Min Aung Hlaing’le biraraya gelmişti.

Tillerson, katliamın sorumlularından hesap sorulması gerektiğini de söyledi.

Myanmar ordusu iddiaları reddediyor

Myanmar ordusu Arakan eyaletinde tecavüz ve yargısız infazların olduğu iddialarını reddediyor. BM ise eyaletteki şiddet olaylarını “etnik temizliğin sözlükteki karşılığı” olarak değerlendirmişti.

Myanmar hükümeti Arakanlıların etnik kimliğini kabul etmiyor ve onları Bangladeşli olarak değerlendiriyor. Bangladeş ise Arakanlıların Myanmar vatandaşı olduğunu ve onları Bangladeşli olarak nitelemenin yanlış olduğunu söylüyor.

Myanmar’ın sivil lideri Aung San Suu Kyi’nin krize verdiği yanıt ise eleştiriliyor. Aung San Suu Kyi, Arakan Müslümanları’yla ilgili ortada “yanlış bilgilerden oluşan dev bir buz kütlesi” olduğunu savunuyor.

Uluslararası Af Örgütü bu hafta başında Arakanlı Müslümanlara yönelik ayrımcılığın son beş yılda önemli ölçüde arttığını belirtmişti.

Arakan eyaletindeki kriz Ağustos ayında Arakanlı isyancıların Myanmar askerlerinin durduğu bir güvenlik noktasına saldırmasının ardından başlamıştı. Sonrasında yaşanan olaylarda askerler ve Budist çeteler Arakanlı Müslümanlar’ı eyaletten sürmek için onlarca kişiyi öldürmek, kadınlara tecavüz etmek ve evleri yakmakla suçlanıyor. Eyalette yaşanan şiddet olaylarının ardından 600 bin kadar Arakanlı Bangladeş’e sığındı.

XS
SM
MD
LG