Erişilebilirlik

Arakanlı Müslümanlar'ın Kaçışı Sürüyor


Bangladesh Myanmar Attacks

Arakan Müslümanları’nın Myanmar’dan Bangladeş’e kitleler halinde göç etmeye başlamasından bu yana üç hafta geçti. Ancak binlerce kişi hala barınak ve güvenlik arayışıyla Bangladeş’teki mülteci kamplarına akın etmeye devam ediyor.

Kriz, uluslararası alanda büyük tepki uyandırdı. BM yetkilileri Myanmar’dan etnik temizlik kampanyasına son vermesini istiyor. Şu ana kadar yaklaşık 400 bin Arakan Müslümanı evlerini terk etti.

Arakanlı mültecileri Bangladeş’in Teknaf kentine taşıyan teknelerden biri Perşembe günü alabora oldu. En az iki kişi boğularak hayatını kaybetti. Bu kazayla birlikte kriz başladığından bu yana Naf Nehri’nde boğulanların sayısı 88’e çıktı.

Çarşamba günü ahşap teknelerle Bangladeş’in küçük bir balıkçı köyüne kaçan Arakanlılar, Myanmar’da devam eden şiddet olaylarını anlattı. Arakanlı bir mülteci köyünün altı gün önce Myanmar polisi ve askerleri tarafından saldırıya uğradığını anlattı.

Abdul Goffar, “Ordu ve polis bizi kuşattığında ve roketatarlarla evlerimize saldırarak ateşe verdiğinde köyümüzden kaçtık ve nereye gidebiliyorsak oraya gittik” dedi.

Myanmar Başkanlık Ofisi Sözcüsü Zaww Htay, üç Arakan kasabasındaki 471 Bengali köyünden 176’sının tamamen boş olduğunu, en az 34’ünün ise yarı yarıya terk edildiğini söyledi. Myanmar, “Bengali” sözcüğünü Arakanlılar’ın etnik varlığını reddetme politikasının bir parçası olarak kullanıyor.

Myanmar, Arakanlıları kendi evlerini ve köylerini ateşe vermekle suçluyor. BM yetkilileri ise bunun gerçeği tamamen reddetmek olduğunu söylüyor.

Bölgedeki mülteci krizi 25 Ağustos’ta Arakan Müslümanları içinden bazı isyancı grupların Myanmar’daki polis güvenlik noktalarına saldırmasıyla başladı. Myanmar ordusu ise isyancılara yönelik temizlik operasyonu başlattı. Ancak şiddet olaylarından kaçan Arakan Müslümanları, polisin ve ordunun üzerlerine hedef gözetmeksizin ateş açtığını aktarıyor. Bazı Arakanlılar ise Budist rahipler tarafından saldırıya uğradıklarını söylüyor.

Yoğun eleştirilere maruz kalan Myanmar lideri Aung San Suu Kyi, 19-25 Eylül arasında yapılacak BM Genel Kurul toplantılarına katılmayacak.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Arakan eyaletinde yaşanan şiddet olaylarının “etnik temizlik” olduğunu söylüyor.

BM Güvenlik Konseyi, şiddeti sona erdirilmesi ve sivillerin korunması için acil önlem alınması çağrısı yaptı.

Bangladeş’teki iki mülteci kampı şimdiden kapasitesinin üstüne çıktı. Bangladeşli yetkililer üçüncü bir kampın yapılacağını açıkladı. Kamplardaki mülteciler yağmur yüzünden çamur içinde kalmış arazide bambudan ve plastikten yapılmış çadırlarda kalıyorlar.

Yemek, temiz su ve diğer hayati gereksinimlerini bulmakta zorlanıyorlar.

Kamplarda gönüllüler tarafından yemek dağıtıldığı sırada izdiham yaşanıyor.

BM, yüzbinlerce Arakanlı çocuğun kirli sudan bulaşan hastalıklardan korunması için 7,3 milyon dolara ihtiyaç olduğunu duyurdu.

Bangladeş, Myanmar’da daha önce 2012’de yaşanan şiddet olaylarından kaçan 500 bin kadar Arakanlı Müslümana zaten ev sahipliği yapıyor. Arakan eyaletinin nüfusu son şiddet olaylarından önce 1 milyondu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 13 Ağustos - 6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:19 0:00
XS
SM
MD
LG