Erişilebilirlik

Apollo 13’ün Fırlatılışının 40. Yıldönümü


17 Nisan 1970'de Apollo 13 mürettebatı Dünya'ya böyle döndü (Arşiv)

1970 yılının Nisan ayında Amerika NASA’nın Ay’ı keşfetme programı çerçevesinde Apollo 13 adlı uzay aracını Ay’a göndermeye karar verdi

1970 yılının Nisan ayında Amerika NASA’nın Ay’ı keşfetme programı çerçevesinde Apollo 13 adlı uzay aracını Ay’a göndermeye karar verdi. Ancak uzay aracının içinde meydana gelen bir patlama astronotların Ay’a inmesini engelledi. Astronotların uzayda geçen bir haftası dünyada büyük yankı buldu.

1970 yılı Nisan ayında insanoğlu çoktan aya ayak basmış ve halkın uzay programına ilgisi azalmaya başlamıştı. Apollo 13’ün misyonu aya üçüncü inişi gerçekleştirmekti ancak bir birçok basın kuruluşu haberi görmezden geldi. Jim Lovell Apollo 13’ün komutasını devraldığında aya inme hayalini gerçekleştirmek üzereydi. Ancak bu rüya uçuşun ikinci gününde sona erdi. Mürettabatın uzun televizyon yayınının hemen sonrasında uzay aracının içinde bir patlama meydana geldi. Lovell, “Patlamadan sonra herkesi, bizi geri getirip getiremeyeceklerinin telaşı sardı,” diyor.

Dünyanın gözü önünde NASA’daki uçuş kontrolörleri ve astronotlar aracı güvenli bir şekilde geri getirme yolları aramaya başladı. Beş gün boyunca kriz üzerine kriz yaşayan ekip her zorluğu atlatmayı başardı. Astronotlar azalan su ve yiyecek sorununu atlattı. Aya iniş modülünü cankurtaran olarak kullanan mürettebat atmosfere girmeyi başardı. Apollo 13 Büyük Okyanus’a indi. Astronotların hayatı kurtuldu ve bu yolculuk “başarılı bir başarısızlık” olarak tarihe geçti.

Apollo 13’ün macerası 1995 yılında bir filme konu oldu. Astronot Jim Lovell’ı Tom Hanks canlandırdı. Lovell bir daha uzaya gitmedi. Ancak sinema filmi onu üne kavuşturdu. Apollo 13’ün 40’ıncı yıldönümü kutlamaları Lovell’ın Şikago’daki evi yakınlarında bulunan Adler Planetarium ve Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde yapılacak. Lovell kutlamalara uçuş arkadaşı Fred Haise ile birlikte katılacak. Üçüncü astronot Jack Swigert 1982 yılında ölmüştü. Lovell, “Bence Apollo 13’ün 40’ıncı yıldönümü Apollo uçuşlarının son yıldönümü olacak. Artık ileriye bakmamız gerekiyor,” diye konuşuyor.

NASA’nın Uzay Mekiği programı Eylül ayında sona erecek. Lovell buna karşı çıkıyor. Çünkü programın sona ermesiyle Amerika Uluslararası Uzay İstasyonu’na destek veremeyecek. Jim Lovell NASA’nın uzay programı konusunda hedefi olmadığını söylüyor ve Mars’a insanlı uçuşa destek veriyor. Ancak eski astronot Amerikalılar’ın Ay’a yeniden ayak basmasını da istiyor.

XS
SM
MD
LG