Erişilebilirlik

AP Yeşiller Grubundan Türkiye ve Avrupa’ya Eleştiri


AP Yeşiller Grubundan Türkiye ve Avrupa’ya Eleştiri
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

Güneydoğu’da yaşanan sorunları yerinde görmek üzere Diyarbakır’a gelen Avrupa Parlamentosu Milletvekili Ana Miranda hem Türkiye’yi hem Avrupa’yı eleştirdi. Miranda, Avrupa’ya Türkiye’deki mevcut rejimi desteklemekten vazgeçmesi çağrısı yaptı.

AP’nin Yeşiller Grubu ve AB-Türkiye Ortak Parlamento Komitesi Üyesi Ana Miranda, temaslarda bulunmak üzere geldiği Diyarbakır’da Demokratik Toplum Kongresini ziyaret etti. DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk ile görüşen Miranda, gazetecilerin sorunlarını yanıtladı.

Bölgede yaşanan hak ihlallerini skandal olarak nitelendiren Miranda,“Ankara’daki kurumsal ziyaretin ardından, önümüzdeki insan hakları ve çatışmalara ilişkin, zorlu sorunları yerinde görmek için buraya geldim ve Avrupa’dan gördüğümüz ve tahmin ettiğimizden daha kötü olduğunu gördüm. Bu bölgedeki insan hakları uluslararası bir skandaldır. 10 binden fazla siyasetçi, benim gibi çünkü ben de bir siyasetçiyim ve aktivist şu anda cezaevinde, aralarında HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile DTK Eş Başkanı da var. Haklarındaki suçlama barış çağrısı yapmak ve bunun için çalışmak” dedi.

Avrupa’nın Türkiye’nin elinde rehine olduğunu söyleyen Miranda hem Avrupa’ya hem Türkiye’ye çağrı yaptı. Ankara’ya yeniden çözüm sürecine dönme tavsiyesi yapan Miranda, “Ankara’da bakana barış görüşmelerinin sürmesi gerektiğini söyledim. Üç hafta önce AİHM Demirtaş’ın bırakılması çağrısı yaptı ve uzun süre tutuklu kaldığını onayladı. Avrupa bu rejimin rehinesi olmuş. Mültecileri sınırlarının dışında tutmak için Avrupalılar milyarlarını veriyorlar, bu yolla Kürtlere yapılanlara gözlerini kapatıyorlar. Avrupa, demokrasi, insan hakları ve hukuku desteklemeli, neo-faşist rejimi desteklemeyi durdurmalı. Biz Başkan Erdoğan’a, diyalog ve Türkiye ile Kürdistan’da hukuk ve insan haklarına saygılı olması çağrısı yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Miranda, AP’nin iki ay içerisinde Türkiye’ye ilişkin bir rapor açıklayacağını da sözlerine ekledi.

XS
SM
MD
LG