Erişilebilirlik

AP Kararı Sonrası AB’yle İlk Temas


Avrupa Birliği Bakanı Ömner Çelik, AB Komisyonu yetkilileriyle ilişkilerde gelinen aşamanın yanı sıra vize muafiyeti ve terörle mücadele gibi konuları da ele alacak.

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye kararı sonrası ilişkiler hiç olmadığı gerginleşirken Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, iki gün boyunca Brüksel’de temaslarda bulunacak. Çelik’in temaslarının odağında AB Komisyonu yer alacak

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulması çağrısı yaptığı kararının ardından Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, bugün ve yarın Brüksel’de temaslarda bulunacak.

Çelik, Avrupa Birliği Komisyonu temasları çerçevesinde Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Göç ve İçişlerinden Sorumlu Üye Dimitris Avramopoulos ve Güvenlik Birliğinden Sorumlu Üye Julian King ile dörtlü formatta bir görüşme yapacak. Bu görüşmede ilişkilerdeki son gelişmelerin yanı sıra vize muafiyeti, terörle mücadele ve göç konuları ele alınacak. Çelik’in Avrupa Birliği Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Miguel Arias Canete ile de ikili bir görüşme gerçekleştirmesi öngörülüyor.

Türkiye-Avrupa Birliği ilişkilerindeki kırılganlığın hiç olmadığı kadar hissedildiği bir dönemde yapılacak temaslarda Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ile görüşme talep edilmemiş olması dikkat çekiyor.

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye Raportörü Kati Piri’ye yönelik bir tür blokaj uygulayan ve randevu taleplerini geri çeviren Ankara, Avrupa Birliği Komisyonu’nun Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn konusunda da sıkıntı yaşıyor.

Türkiye, Hahn’ın son dönemde yaptığı açıklamalardan ve yaklaşımlarından ciddi düzeyde rahatsızlık duyduğunu gizlemiyor. Ankara’da, Hahn’ın, ‘AB Komisyonu yetkilisi kimliğini giderek artan şekilde bir kenara bırakarak Avusturyalı politikacı kimliğine büründüğü’ görüşü hakim.

Çelik, son ziyaretinde Hahn'ın tavrından duyduğu rahatsızlığı gizlememişti. Bu rahatsızlık Çelik’in Brüksel’e yapacağı ziyarete de yansıtılarak Hahn’dan herhangi bir randevu talep edilmedi. Ankara’nın Hahn’a yönelik olumsuz tavrının bir süre daha devam etmesi bekleniyor.

Çelik’in temasları kapsamında ‘Sivil Toplum Buluşmaları’ başlığı altında bir dizi toplantıya da katılması öngörüler. Bu toplantılarda Türk ve yabancı medya, sivil toplum ve akademi ile iş dünyası temsilcilerinin bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunacaklar.

XS
SM
MD
LG