Erişilebilirlik

Antartika’daki Yolcuları Kurtaran Gemi de Mahsur


Rus gemisinde Noel’den bu yana mahsur kalan yolcuları kurtarmak üzere bölgeye gönderilen Çin bandıralı Kar Ejderhası’nın da buzda sıkıştığı açıklandı

Antartika’da bir haftadan fazla bir süre buzda sıkışan Rus araştırma gemisindeki 52 yolcuyu kurtarmak üzere gönderilen Çin gemisi de buza saplandı. Yolcular dün helikopterle kurtarılmıştı.

Kurtarma operasyonunda kullanılan helikopteri bölgeye taşıyan Çin gemisinin ise aynı yerde uzun süre kaldıktan sonra şimdi buzda hareket etmekte zorlandığı açıklandı.
Avustralya Deniz Güvenlik Dairesi yetkilileri, kurtarılan 52 yolcuyu karaya taşımakla görevlendirilen buz gemisine, Çin bandıralı “Kar Ejderhası” adlı gemiye gerekirse yardım etmesi için bölgede kalma emri verdiklerini açıkladı.

Avustralyalı yetkililer, Çinli mürettebatın, deniz ve hava koşullarının daha iyi olmasının beklendiği Cumartesi günü kendi çabalarıyla açık denize çıkmayı deneyeceklerini de bildirdi.

Avustralya Deniz Güvenlik Dairesi, 24 Aralık gününden bu yana mahsur kalan Rusya’ya ait Akademik Shokalsky gemisindeki 52 yolcunun kurtarıldığını açıklamıştı.

Mahsur kalan Rus gemisinde araştırmacıların yanı sıra gazeteci ve turistler de bulunuyordu. 22 kişilik mürettebat, buzların erimesini beklemek üzere gemide kaldı.

28 Kasım günü Yeni Zelanda’dan yola çıkan Rus gemisi, Avustralyalı kaşif Douglas Mawson’un 100 yıl önce izlediği rota üzerinden yeniden Antartika’ya gitmeyi amaçlıyordu.
XS
SM
MD
LG