Erişilebilirlik

Suriye'de Ateşkes Tarihi 10 Nisan


Uluslararası temsilci Kofi Annan BM Güvenlik Konseyi'nden Suriye’ye ateş-kes için 10 Nisan’a kadar süre tanınmasını desteklemesini isterken Şam hükümetinin bu tarihi kabul ettiğini söyledi.

Annan BM'de kapalı kapılar ardındaki toplantıda Suriye ordusunun kentlere girmeyeceğini, ağır silahlarını çekeceğini, kentlerdeki mevcut askerlerini de çekmeye başlayacağını bildirdi.

ABD’nin BM büyükelçisi Susan Rice, Annan’ın ateşkesin tam olarak 12 Nisan’da, kabul edilen tarihten 48 saat sonra yürürlüğe gireceğini söylediğini açıkladı.

Annan 10 Mart’ta Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmüş ve altı maddelik bir barış planı sunmuştu. Annan’ın sözcüsü Esad’ın planı kabul ettiğini açıklamıştı.

Annan, Güvenlik Konseyi'ne bilgi verirken halen çatışmaları durdurma yönünde bir ilerleme olmadığı gerçeğini doğruladı. Ancak Annan, Konsey üyelerinden ateşkesi denetlemek üzere bir gözlemci heyeti gönderilmesi çalışmalarına başlamalarını istedi.

BM barışgücü dairesi şimdiden 200 ile 250 kişi arasında bir gözlemci grubu gönderilmesini planlıyor. Gözlemcilerin gönderilmesi için Güvenlik Konseyi kararı gerekiyor. Rusya ve Çin’in Annan’ açıklamalarına henüz bir tepki göstermedi.

Annan Güvenlik Konseyine barış çabaları hakkında bilgi verirken Suriye’de hükümet kuvvetleriyle isyancılar arasında yeni çatışmalar çıktı.

Merkezi İngiltere’deki Suriye İnsan Hakları Gözlem Örgütü, Pazartesi günü ülkenin çeşitli kesimlerinde sekizi asker, dokuzu isyancı, diğerleri sivil toplam 35 kişinin öldürüldüğünü bildirdi.

XS
SM
MD
LG