Erişilebilirlik

'Anlaşmaya Uyuldu Yaptırımlar Kaldırıldı'


Avrupa Birliği Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif’in düzenlediği ortak basın açıklamasında, İran’ın Temmuz ayında yapılan nükleer anlaşmanın bütün taahhütlerini yerine getirdiği ve sonucunda İran’ın nükleer faaliyetlerine bağlı olarak uygulanan yaptırımların hepsinin kaldırıldığı açıklandı.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı raporunda, İran’ın, anlaşma çerçevesindeki bütün taahhütleri yerine getirdiğini belirti.

Mogherini, açıklamasında, bütün tarafların Ortak Eylem Planı’na uymak için azimle çalıştığını ve sorumluluklarını yerine getirdiğini belirtti ve anlaşmanın imzalanmasından tam altı ay sonra, Atom Enerjisi Ajansı’nın da durumu onaylamasıyla, İran’ın nükleer faaliyetlerine bağlı olarak uygulanan bütün ekonomik yaptırımların kaldırıldığını açıkladı.

Beyaz Saray da yaptığı yazılı açıklamada, İran’ın bütün taahhütleri yerine getirmesiyle birlikte, Başkan Barack Obama’nın yaptırım uygulanması için verdiği kanun hükmünde kararnamesini geri çektiğini belirtti.

'Daha güvenli bir dünyanın ilk günü'

Amerika Dışişleri Bakanı John Kerry de konu hakkında basın açıklamasında bulundu. Kerry, 16 Ocak gününün, 'daha güvenli bir dünyanın ilk günü' olduğunu belirtirken, diplomasi çabalarının dünyanın önemli sorunlarını çözmede ne kadar güçlü olduğunu kanıtlandığını söyledi.Bir geçiş döneminden uygulama dönemine geçildiğini söyleyen Kerry, nükleer silah tehdidinin ortadan kaldırıldığını da ekledi.

Bakan, AB ve Amerika'nın, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın, İran'ın taahhütleri yerine getirmesini onaylamasıyla birlikte, derhal İran'ın nükleer faaliyetlerine bağlı yaptırımları kaldırdığını söyledi.

Kerry, İran'ın nükleer yetisini azaltmak amacıyla önemli adımlar attığını belirtti ancak İran'ın anlaşma şartlarına uyumaya devam edip etmeyeceğini her an tedbirli bir şekilde gözlemlemeye devam edeceklerini söyledi.

Başkan Barack Obama'nın da bu akşam konu ile ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 19 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:35 0:00
XS
SM
MD
LG