Erişilebilirlik

Anlaşma Sonrası Petrol Fiyatları Artışa Geçti


Anlaşma Sonrası Petrol Fiyatları Artışa Geçti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

Çatlatma adı verilen karmaşık sondaj tekniği, ABD’deki petrol üretiminde giderek daha fazla kullanılıyor.

Çin’deki ekonomik büyümenin yavaşlaması, elektrikli ve hibrit otomobillerin sayısındaki artış ve diğer alternatifler ise petrol ve ham petrole olan talebi azalttı.

Geçmişte, dünya petrol ihtiyacının üçte birini karşılayan Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üretimi sınırlamayı kabul etti. Arz ve talebin dengeye yaklaşması fiyatları arttırabilir.

Washington’daki enerji şirketi SAFE’in genel müdürü Robbie Diamond, böylesi bir durumun serbest piyasaya zarar vereceğini savunuyor.

Diamond, “Neredeyse tüm ulaşım ihtiyaçlarımız için petrol bağımlılığımız devam ettiği sürece, küresel petrol pazarının da her tür kaprisine katlanmak zorunda olacağız” diye konuşuyor.

Diamond’a göre, Amerika’nın petrol kullanımını yarı yarıya düşürmesi, ülkeye güvenlik ve refahı daha da güçlendirir.

Ekonomist Simon French’e göre ise petrole olan talep azalabilir. Çünkü, ABD, Çin ve Avrupa’da yenilenebilir enerji yatırımları artıyor.

Bu arada Wilson King Yatırım Yönetimi şirketinden Richard Hunter, OPEC’in farklı çıkarları olan üyelerini üretim kesintisine gitmeye ikna edip edemeyeceği sorusunu soruyor. Hunter, “Bu kesintilerin geçmişteki olaylara bakılarak uygulanıp uygulanmayacağı üzerinde bazı şüpheler var. Ve tabii ki özellikle Rusya gibi OPEC dışındaki ülkelerin etkilenip-etkilenmeyeceği sorusu da var yanıt bekleyen” diyor.

Petrol fiyatlarını artıracak bir anlaşma, hem OPEC üyeleri hem de diğer petrol üreticisi ülkeler arasında zor müzakerelere ev sahipliği yapacak gibi görünüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG