Erişilebilirlik

Ankara’da “Tanıdık IŞİD’ci” Operasyonu


Başkent Ankara’da terör örgütü IŞİD ile mücadele kapsamında 250 adrese eş zamanlı baskın yapıldı. Operasyonun hedefleri arasında geçen yıl serbest bırakılan “Tatlıbal Grubu” üyesi IŞİD’lilerin de olması dikkat çekti.

Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün Anadolu Ajansı aracılığıyla yaptığı duyuruda, Terörle Mücadele Şubesi ile İstihbarat Şubesi koordinasyonunda bugün sabah 250 adrese eş zamanlı baskın operasyon yapıldığı açıklandı.

Kent merkezinin yanı sıra Sincan, Etimesgut ve Çubuk ilçelerindeki adreslere yapılan operasyonda, haklarında yakalama kararı olan 245 şüpheliden 165’ine ulaşılabildi. Bu şahıslar gözaltına alındı. Diğer 80 IŞİD şüphelisine ise Ankara’daki söz konusu adreslerde ulaşılamadı. Operasyonda, IŞİD ile ilgili örgütsel doküman ve dijital materyallere de el konuldu.

Operasyonda, Ankara’da son yıllarda IŞİD’in aktif hücre yapılarından birisi olduğu resmi kayıtlarda yer alan “Tatlıbal Grubu” üyelerinin hedef alındığı da belirtildi. IŞİD’e üye kazandırılması gibi faaliyetleri olduğu belirtilen “Tatlıbal Grubu”, Ankara’daki geçmişteki polis operasyonlarında da hedef alınmıştı. Ancak yargılama süreçlerinde IŞİD hücresi olarak haklarında resmi izleme ve takip yapılmış “Tatlıbal Grubu” üyeleri serbest bırakılmıştı.

Şimdi bugün yeniden Ankara’nın Ulus semtinde tarihi dini merkezi olan Hacı Bayram Camii civarında örgütlü olduğu kayıtlarda yer alan “Tatlıbal Grubu” üyelerine polis operasyonu yapıldığının açıklanması dikkat çekti.

25 Ocak 2016’da Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından öncesinde aylarca teknik ve fiziki takip yapıldığı belirtilen “Tatlıbal Grubu”na operasyon düzenlendiği duyurulmuştu. O gün Anadolu Ajansı aracılığıyla yapılan duyuruda, Ulus semtindeki Uzunyol Sokak’ta 10 kişi gözaltına alınmıştı. Sonrasında bu kişiler hakkında tutuklu yargılama kararı alınarak, dava süreci başlatıldı.

12 Temmuz 2016’da ise Ankara’da en fazla üye sahip olduğu ileri sürülen “Tatlıbal Grubu” hakkındaki davada tutuklu sanık kalmadı. Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında grup liderlerinden olduğu kaydedilen Mehdi Tatlıbal da dahil tutuklu yargılanan 10 sanığı tahliye etti.

Ankara’da ayrıca IŞİD bünyesinde “Samanpazarı Grubu”, “Murat Gezenler Grubu” ve “Harun Yıldırım Grubu” adlı yapılanmalar da biliniyor. Bu konuda yine Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi tarafından Temmuz 2015’te Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen fezleke, en önemli belge olarak görünüyor. Söz konusu fezlekede, Murat Gezenler adlı şahsın da IŞİD lehine faaliyetlerini Hacıbayram civarında yürüttüğü ifade ediliyordu.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG