Erişilebilirlik

Ankara’da 'Emniyet' Tartışması


Başkentte 10 Ekim’de ilk patlamadan sonra Ankara İl Emniyet Müdürlüğü çerçevesinde de soruşturma açılmıştı. Bu soruşturma nedeniyle geçen yıl 14 Ekim günü Ankara İl Emniyet Müdürü Kadri Kartal görevden uzaklaştırılmıştı. Kartal ile birlikte Ankara Emniyeti’nden İstihbarat Şube Müdürü ile Güvenlik Şube Müdürü yetkilileri de görevlerinden uzaklaştırıldı. O gün Ankara İl Emniyet Müdürü olarak vekaleten 2. Sınıf Emniyet Müdürü Ahmet Hakan Arıkan görevlendirildi. 17 Şubat’taki saldırı ardından ise Arıkan da görevinden uzaklaştırıldı ve yerine vekaleten 2. Sınıf emniyet müdürü Yaman Ağılar getirildi.

Ankara’nın emniyeti vekaleten görevlendirilmiş yetkililerle yönetildiği için muhalefet cephesi tepkili. Başkentte beş ayda 3 intihar saldırısı yapılması yüzünden muhalefet, iktidardaki AKP'yi suçluyor.

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Ankara İl Emniyet Müdürü atanmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu arasında “atama kararnamesi” gerginliği yaşandığı için sıkıntı olduğunu söyledi.

Emir, ayrıca Ankara’da yaşayan herkesin şu anda korku içinde bulunduğunu belirterek, kentin güven duygusunu kaybettiğini kaydetti.

ODTÜ de açıklama yaptı

Bu arada olayda iki öğrencisini kaybeden ODTÜ Rektörlüğü’nden şu yazılı açıklama yapıldı:

“Ankara’da masum insanları hedef alan bir menfur saldırı daha yaşadık. Üniversitemiz bu insanlık dışı saldırıda iki evladını kaybetti. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü birinci sınıf öğrencisi Berkay Baş ile Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Hazırlık öğrencisi Ozancan Akkuş yaşamlarını yitirdi. Yaşamını kaybedenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralanan vatandaşlarımıza şifalar diliyoruz. Terörü lanetliyor ve her türlü şiddete son verilmesi için çağrımızı tekrarlıyoruz.”

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

XS
SM
MD
LG