Erişilebilirlik

Ankara'da Dinleme Haberine Tepki


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ABD maslahatgüzarının Dışişleri Bakanlığına çağrıldığını açıkladı

Türk hükümetinden yapılan açıklamada , Alman medyasında ortaya atılan ABD tarafından Türk siyasetçilere yönelik dinleme faaliyetleri yapılmasıyla ilgili iddiaların doğru olması halinde, bu tür faaliyetlerin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği belirtildi.

Almanya’da geçtiğimiz günlerde Alman istihbarat örgütünce Türkiye’de dinleme faaliyetleri yürütüldüğüne ilişkin haberler yer alması ve bunun Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından yalanlanmaması Ankara’da tepkiyle karşılanmıştı.

Türk-Alman ilişkilerinde sıkıntı yaratan bu gelişme ardından 31 Ağustos’ta yine Alman medyasında ABD istihbarat birimlerince Washington büyükelçiliği dahil Türkiye’ye yönelik dinleme faaliyeti yürütüldüğü bilgisi yer aldı. Bu gelişme üzerine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrasındaki açıklamasında, "ABD'nin görevli maslahatgüzarının, Dışişleri Bakanlığına çağırılarak, kendisinden izahat alındığını" bildirdi.

Arınç’ın açıklaması ardından ABD’nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jess Baily’nin Türk Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmasıyla ilgili resmi açıklama ise akşamüstü geldi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklama, ABD’nin Türkiye’ye yönelik dinleme faaliyeti iddiasıyla ilgili şu değerlendirmede bulunuldu: "İddiaların doğru olması halinde, bu tür faaliyetlerin hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği ve iki ülke arasındaki dostluk ve müttefiklik ilişkileriyle bağdaşmadığı açıktır. ABD'nin, söz konusu iddiaları araştırarak, doğru olmaları halinde devlet kurumlarımız ve dış temsilciliklerimize yönelik yürüttüğü faaliyetlerini derhal sonlandırması beklenmektedir. ABD makamlarının söz konusu haberdeki vahim iddiaları ciddiyetle ele alarak tarafımıza tatminkar bir açıklama sunması talebi bugün (1 Eylül) Bakanlığımıza davet edilen ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı'na iletilmiştir."

ABD’nin dinleme faaliyetleri konusunda iki ülke ilişkilerinde önümüzdeki günlerde hangi gelişmeler yaşanacağı ise merak konusu. ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’in 4-5 Eylül’deki NATO Zirvesi sonrasında gerçekleştireceği belirtilen Türkiye ziyaretinde Irak ve Suriye’de IŞİD ile mücadelede işbirliğinin yanısıra bu konunun da gündeme geleceği bildiriliyor.

XS
SM
MD
LG