Erişilebilirlik

ABD Ankara Büyükelçiliği Saldırısıyla İlgili İki Kişi Yakalandı


Ankara Valiliği, ABD Büyükelçiliği'ne saldırı şüphelisi olarak iki kişinin yakalandığını açıkladı.

Açıklamada silahlı saldırıyı düzenledikleri sanılan iki kişinin kimliği Ahmet Çelikten ve Osman Gündaş olarak açıklandı. İki zanlının olayda kullanılan 9 mm çapında tabanca ve 06 BDP 502 plakalı araçla birlikte yakalanddıkları da vurgulandı.

Ankara Valiliği, iki zanlının saldırıyı birlikte yaptıklarını kabul ettiklerini de açıkladı.

Ankara-Bağlum nüfusuna kayıtlı, 1979 doğumlu Ahmet Çelikten’in "sigortalının yükümlülüklerini yerine getirmeme ve taksirle yaralamadan suç kaydı olduğu ve cezaevi firarisi olarak arandığı da valilikten gelen bilgiler arasında.

Açıklamada, "Diğer fail, Ankara-Çubuk nüfusuna kayıtlı, 1980 doğumlu Osman Gündaş’ın; taksirle yaralama, uyuşturucu, tehdit, oto hırsızlığı, kasten yaralama ve trafik güvenliğini tehlikeye düşürmeden suç kaydı bulunmaktadır. Silahlı saldırı olayı ile ilgili adli soruşturma derinleştirilerek devam etmekte olup, şüphelilerin bağlantıları ve olayın bütün yönleri araştırılmaktadır. Gelişmelerden ayrıca bilgi verilecektir" denildi.

ABD Türkiye Diplomatik Misyonu’ndan saldırı sonrası bir açıklama geldi. ABD Diplomatik Misyonu'ndan yapılan açıklama başlıklı twitter mesajında, saldırı zanlısı iki kişinin hızlı şekilde yakalanması memnuniyetle karşılandı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’ne sabah saatlerinde kimliği henüz tespit edilemeyen şahıslarca 6 el ateş açıldı.

ABD Büyükelçiliği’nin, Atatürk Bulvarı üzerindeki 6 No’lu Kapısı’nı hedef alan saldırıda, can kaybı ya da yaralanma olmadı.

Giriş kapısındaki güvenlik noktasına kurşun isabet etti.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği yerleşkesi, başkentte en işlek ana bulvarlardan biri olan Atatürk Bulvarı üzerinde bulunuyor. Yerleşkeye ait ana giriş kapısıysa, Zeytin Dalı Caddesi (eski adıyla Nevzat Tandoğan Caddesi) üzerinde. Saldırıya maruz kalan 6 No’lu Kapı, ana cadde üzerinde olduğu için genellikle pek kullanılmayan bir nokta. Elçilik personel giriş-çıkışı içinse Paris Caddesi üzerindeki kapılarından yapılıyor. Vize başvurularını kabul amaçlı giriş noktası da Paris Caddesi üzerinde bulunuyor.

XS
SM
MD
LG