Erişilebilirlik

Ankara Suriyeli Kürtlerin PKK'ya Destek Vermesinden Kaygı Duyuyor


Suriye’nin kuzeyinde yaşayan Kürtler, bölgedeki başlıca kent ve kasabalarda kontrolu ele geçirdi. Bölgeye giden Amerika’nın Sesi muhabiri Henry Ridgwell, son gelişmeler nedeniyle Türkiye’nin Suriye’deki çatışmalarla kaygılarının iyice arttığını bildiriyor.

Kürt asıllı Mehmet Bervan, Hatay’ın Ceylanpınar ilçesinde yaşıyor. Evinin terasından Suriye’deki çatışmaları izlemek mümkün. Ev sınırın karşı tarafındaki akrabalarına seslenebileceği kadar yakın. Bervan her hafta, Suriye’deki ayaklanmanın iç savaşa dönüşmesine tanık oluyor.

Bervan’ın kaygıları, Ortadoğu’daki diğer Kürtler’le ortak.

Suriye sınırındaki son gelişmeler Türkiye’yi kaygılandırıyor.

Sınırın Suriye tarafındaki bu yerleşim biriminin Kürtçe adı Serekanye, Arapça adı Resulayn. Tamamen Kürtler’in kontrolundaki bölge şimdilik sakin görünüyor. Esad birliklerinin sonuncusu bölgeden iki hafta önce çekilmeye zorlandı.

Yerel halk Türkiye’nin sınırda birlik sayısını arttırdığını söylüyor.

Türkiye’nin en büyük kaygısı, Suriye’deki Kürtler’in bir bölümünün PKK’ya yataklık etme ihtimali.

Türkiye bir süredir PKK’ya karşı operasyonlar düzenliyor. Son günlerde iki taraftan da önemli kayıplar oldu.

Türkiye sınırın Kürt bölgesine yakın kesimlerine tank ve ağır silah yığınağı yapıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK’yı Suriye’de de vurabileceklerini söyledi.

Suriyeli Kürtler Esad rejimine karşı ayaklanmaya tamamen katılmamış olsa da Kürt siyasi partiler bir süre önce birlik olma konusunda anlaştı.

Geçen yıl Türkiye’ye sığınan Suriyeli Kürt insan hakları eylemcisi Hafız Abdurrahman, Ankara’nın kaygılarını yersiz buluyor: “Suriyeli Kürtler kendi devletlerini kurmak istemiyor,” diyen Abdurrahman “Onların istediği uzun bir süredir diktatörlük rejiminin baskısı altında yaşadıktan sonra Kürtler’in kendi haklarına sahip olabileceği bir Suriye devleti,” diye konuşuyor.

Suriye krizi, Türkiye açısından karmaşık bir soruna yol açmış durumda. Öte yandan Suriyeli Kürtler, kavuştukları özgürlükten memnun.

Ankara Suriyeli Kürtlerin PKK'ya Destek Vermesinden Kaygı Duyuyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:35 0:00

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG