Erişilebilirlik

Ankara Saldırısını Kim Yaptı?


Türkiye’nin başkentinde Türk Silahlı Kuvvetleri personelini hedef alan saldırı soruşturuluyor. Hükümet saldırının sorumlusu hakkında resmi açıklama yapmadı, ama güvenlik uzmanları IŞİD ve PKK ihtimali üzerinde duruyor.

Türkiye’nin başkenti beş ay içinde ikinci kez etkili bir terör saldırına sahne oldu. 10 Ekim 2015 tarihinde meydana gelen ilk saldırının hedefi, Barış mitingiydi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı iki hafta sonra 102 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısını IŞİD’in gerçekleştirdiğini açıkladı ancak IŞİD bu saldırıyı üstlenmedi.

Dün akşam 18.31 sularında askeri servis araçlarını hedef alan bombalı saldırıyı kimin gerçekleştirdiği hakkında henüz resmi açıklama yapılmış değil. Hükümet adına ilk açıklamayı yapan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, saldırının ardında istihbarat desteği olduğunu söyledi.

Kurtulmuş: ‘Saldırının ardında istihbarat, lojistik ve siyasal destek var’

Başbakan Yardımcısı, “O saldırıyı yapanları maşa olarak kullananlar, planlayanlar, bu ve benzeri saldırıların arkasındaki birtakım istihbarat, lojistik, silah ve mühimmat desteklerini ve hatta siyasal destekleri verenleri de lanetlediğimizi çok açıkça ifade ediyorum. Dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir terör örgütü üç-beş kişiden müteşekkil bir çete değildir. Bu saldırılarla Türkiye’ye gözdağı veriliyor” dedi.

IŞİD’in dergisi Konstantiniyye son sayısında Türk Ordusu’nu hedef gösterdi

Kurtulmuş bir örgüt ismi telaffuz etmese de emniyet güçleri, öncelikle IŞİD üzerinde duruyor. 20 Temmuz 2015’te 34 kişinin ölümüyle sonuçlanan Suruç saldırısından sonra Türk Ordusu’nun Suriye’de saldırılarına maruz kalan örgüt, Konstantiniyye adlı yayın organında bir süredir Türkiye’yi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve hükümeti sert bir dille eleştiriyordu. Konstantiniyye’nin Ocak ayı sonlarında yayınlanan beşinci sayısında “Küfredenlerse Tağutun (şeytan-put) Yolunda Savaşırlar” başlığıyla Türk Ordusu’nu hedefe koydu.

Anıtkabir’de nöbet tutan askerlerin olduğu bir fotoğrafın altında “Türk ordusu tağutları ve sistemi korumaktadır” yazan dergi, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Afganistan’da Haçlılarla birlikte bombalamakla suçladı. Başbakan Davutoğlu’nu NATO Genel Sekreteri el sıkıştığı fotoğrafın altına “Türk Ordusu NATO’yla beraber Müslümanları katletmektedir” diye yazan dergi, “tağutun bir çeşidi de Allah’ın yasalarının dışında yasa koyanlardır” ifadesiyle de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni eleştirdi.

Sabri Uzun: ‘Saldırıda gübre kullanılması IŞİD’i işaret ediyor’

Saldırıyı IŞİD’in gerçekleştirmiş olabileceğini ilk iddia eden Emniyet Eski İstihbarat Dairesi Başkanı Sabri Uzun oldu. Saldırı sonrası Habertürk’te yayınlanan Teke Tek programına telefonla bağlanan Uzun, saldırının IŞİD eylemlerini hatırlattığını söyledi.

Uzun, “Biz ilk el Kaidecileri Muş’ta 2000 yılında yakaladık. Bunlar gübreden bomba yapıyorlardı, bunu ilk kez görmüştük. Bu kişiler birkaç ay sonra serbest kaldı. 15-20 Kasım 2003 tarihinde İstanbul’da meydana gelen terör saldırıları öncesi bu örgütün üyelerine operasyon yapmak isterdik. Dönemin bakanı o örgüt yurtdışındadır diyerek izin vermedi. Sonra onlar dört ayrı yerde gübreyle saldırı gerçekleştirdi. Bu eylem de benzer bir yapıda. O yüzden büyük ihtimalle IŞİD yapmıştır” dedi.

Emekli Korgeneral Karakuş: ‘Yüksek ihtimalle PKK yaptı’

Güvenlik güçlerinin üzerinde durduğu ikinci örgüt ise PKK. Reuters haber ajansına konuşan ismi gizli tutulan bir güvenlik görevlisi, ilk işaretlerin PKK’yı gösterdiğini söyledi. CNN Türk televizyonuna katılan Emekli Korgeneral Erdoğan Karakuş da Ankara saldırısını yüksek olasılıkla PKK’nın gerçekleştirdiğini söyledi.

Sözcü gazetesine göre, YPG’li Suriye vatandaşı Salih Necar

Hükümete muhalif Sözcü gazetesi ise Asuman Aranca imzalı haberinde saldırıyı gerçekleştirenlerden en az birinin PYD-YPG militanı olduğunu iddia etti. Haberde, “Ankara’da 28 kişinin hayatını mal olan patlamayı gerçekleştiren teröristin kimlik bilgilerine olaydan saatler sonra parmak izinden ulaşıldı. Edinilen bilgilere göre; teröristin, PKK’nın Suriye kanadı PYD/YPG militanı Kürt uyruklu Suriye vatandaşı Salih Necar olduğu öğrenildi. Salih Necar’ın 1992 doğumlu yani 24 yaşında olduğu bildirildi” yer verildi.

XS
SM
MD
LG