Erişilebilirlik

Ankara’dan İki Eski ABD Büyükelçisine Sert Yanıt


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise eski büyükelçilere sosyal medya üzerinden tepki gösterdi

ABD’nin eski Ankara Büyükelçileri Eric Edelman ve Morton Abramowitz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip’ın “Ya reform yapması ya da istifa etmesi gerektiğini” savundukları bir yazı kaleme alırken, Cumhurbaşkanlığı’ndan yazıya sert yanıt geldi.

Edelman ve Abramowitz, Washington Post gazetesinde yayımlanan yazıda, Erdoğan’ın liderliği altında Türkiye’nin giderek otoriterliğe ve istikrarsızlığa doğru kaydığı görüşünü dile getirdi.

Yazıda, “Türkiye’nin en yüksek tirajlı gazetesi dahil muhalif medya gruplarından birine hükümet tarafından el konulması, Erdoğan’ın ülkesinin potansiyeline nasıl ihanet ettiğinin son göstergesi” değerlendirmesine yer verildi.

“Demokrasinin Erdoğan’la ilerleyemeyeceği açık” ifadesinin kullanıldığı yazıda, “AK Parti’nin ilk başta sözünü verdiği reformların temel özgürlükler ve yasal hakların sistematik istismarına dönüştüğü” öne sürüldü.

Yazıda şöyle denildi:

“Güçlü, istikrarlı ve demokratik bir Türkiye’nin hem mümkün hem de gerekli olduğuna inanmaya devam ediyoruz. Ancak bunun için, bu hedeflere bağlılık duyan ve bunları hayata geçirme niyeti taşıyan bir hükümet gerekiyor. Eğer Erdoğan ülkesi için hala daha parlak bir gelecek yaratmak istiyorsa ya reform yapmalı ya da istifa etmeli.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise eski büyükelçilere sosyal medya üzerinden tepki gösterdi.

Kalın, Twitter hesabında paylaştığı mesajında, “Kendini sömürge efendisi zanneden iki eski ABD büyükelçisi ‘Erdoğan istifa etsin’ yazmış. Türkiye’ye talimat verdiğiniz günler geçti beyler” ifadesini kullandı.

XS
SM
MD
LG