Erişilebilirlik

Ankara'da Sokağa Çıkma Yasağının İlk Gününde Neler Yaşandı?


Ankara'da Sokağa Çıkma Yasağının İlk Gününde Neler Yaşandı?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:22 0:00

Türkiye’de 31 kentte Cuma gece yarısında başlayıp 12 Nisan Pazar gece yarısı sona erecek iki günlük sokağa çıkma yasağında Ankara sokakları sakindi.

Ana caddelerde sıkça polis kontrol noktaları oluşturuldu. Sokaklarda yalnızca polisler, belediye çalışanları, gazeteciler ve özel izni olanlar vardı.

Marketlere ve fırınlara akın eden vatandaşlar ihtiyaç malzemelerini sokağa çıkma yasağı başlamadan önce aldıklarından dolayı fırınlar önünde çok kalabalık. VOA Türkçe’ye konuşanlar, yasağın geç saatte açıklanmasından yakındı.

Evlere ihtiyaç malzemelerinin taşınmasında görev alan motosikletli kuryeler, emniyet ve sağlık personeli gibi anlayış beklediklerini söyledi. “Bizler yaşlılarımıza hizmet için çalışıyoruz” diyen kuryeler iki gün boyunca yoğun bir çalışma temposuna girecekler.

Yasaklarda açık olan fırınların yanı sıra eczaneler de hizmet veriyor. Ancak hastane önü gibi merkezi yerlerde olmayan eczane sahipleri ise gereksiz yere açık olmaktan yakındı.

Kafeterya bölümünü kapatıp fırın bölümü açık olan işletme sahibi Hamza Daştan, “Zor bir süreçten geçiyoruz, dün binlerce kişiyle temas halindeydik bizim de sağlığımız risk altında. Bunu yanında devletimiz güzel önlemler alıyor daha geç haber verilseydi bu kadar sürede verilen emekler boşa gitmezdi” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG