Erişilebilirlik

Ankara’da Ramazan Çadırları 'Eve Servis İftar'a Dönüştü


Ankara İftar yemeği dağıtımı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Bir iftar da benden” kampanyasıyla belediye bütçesi yanı sıra internet üzerinden yapılan 15 TL’lik bağışlarla ihtiyaç sahiplerine iftar yemeği ulaştırılması hedefliyor.

Yavaş, sosyal medya aracılığıyla “Mübarek Ramazan ayının bereketini birlikte paylaşıyor, iftarda ekmeğimizi bölüşüyoruz” diyerek “Bir iftar da benden” kampanyasını başlattı. Yavaş evinde yemek yapacak kimsesi olmayan ve evinden çıkmaması gereken 65 yaş üstü vatandaşlara, kronik hastalara, engellilere ve dar gelirli ailelere yardımcı olmayı hedeflediklerini söyledi. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, ‘www.iftarver.com’ adlı internet sitesinde toplanan bağışların, salgın tedbirleri nedeniyle Ankara’nın farklı noktalarında iftar çadırları kurulamadığı için evlere iftar yemeği götürülmesini sağladığını açıkladı.

İhtiyaç sahiplerine iftar yemeği ulaştırılması içinse belediyeye bağlı BELPA Mutfak, Ramazan ayı için belirlenmiş 30 günlük iftar menüsü hazırladı.

VOA Türkçe’nin görüntülediği BELPA Mutfak’ta, Ramazan ayı için belirlenmiş 30 günlük menüye uygun olarak her sabah yemekler pişirilmeye başlanıyor. Sonrasında sıcak yemekler, hem iftarda hem de sahurda Ankaralılara ulaştırılmak için vakumlu özel paketlere alınıyor. BELPA Mutfak’ta her aşamada Corona virüsü salgını da dikkate alınarak, iftar saatinde her gün evlere yemeklerin ulaştırılması için çalışılıyor.

BELPA Mutfak Üretim Müdürü Müge Keçeli, araç sürücüleriyle birlikte 135 kişilik bir ekip olarak her gün 25 bin kişilik sıcak yemek servisini yaptıklarını vurgulayarak, gıda mevzuatına uygun şekilde ve son teknolojiye sahip mutfak ekipmanıyla vakumlama sistemiyle yemekleri hazırladıklarını anlattı.

BELPA Mutfak ekibinden aşçıbaşı Öztürk Şimili de, her hafta et, tavuk ve balık gibi yiyeceklere de yer verdikleri sağlıklı, dengeli bir Ramazan menüsü oluşturduklarını belirterek, günlük bir kişinin ihtiyacı olan kaloriyi dikkate alarak sıcak yemekleri hazırladıklarını dile getirdi.

BELPA Mutfak İdari Müdürü Yavuz İnci ise, saat 13.30’dan itibaren evlere sevkiyata başladıklarını, Ankara’nın dört bir yanına iftar yemeklerini ulaştırılabilmesi araç sürücüleriyle birlikte koordineli olarak bir ekip halinde çalıştıklarını anlattı. İnci, en geç 19.30’da tüm ihtiyaç sahiplerine, evlerine yemeklerin ulaşmasını sağladıklarını işaret etti.

Ankara’da Ramazan Çadırları 'Eve Servis İftar'a Dönüştü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:34 0:00

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 2 Temmuz-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:03 0:00
XS
SM
MD
LG