Erişilebilirlik

Angelina Jolie Yönetmenliğe Soyundu


Angelina Jolie Yönetmenliğe Soyundu

Ünlü aktrist Angelina Jolie, ilk yönetmenlik denemesini, 1990’lı yıllarda Bosna’da yaşanan iç savaşı konu alan filmle yapıyor. Amerika’nın Sesi’ne özel bir demeç veren Jolie, In the Land of Blood and Honey adlı filmin, hoşgörü ve anlayışı ele aldığını söyledi.

Angelina Jolie, bugüne kadar hep kamera önündeydi. Ancak bu son filminde, kamera arkasına geçen Oscar ödüllü aktrist, Bosna savaşını, izleyenlere kendi gözünden aktarmayı amaçlıyor.Jolie, “Bu konuda daha fazla şey öğrendikçe ve daha fazla okudukça, olanlara müdahale edilmediği için kızgınlığım daha da arttı. Kadınlara karşı şiddet beni daha da üzdü. O döneme ait bir film yaparak, sadece bir çift arasında değil, kızkardeşler arasında, baba ile oğullar, anne ile çocuklar arasında yaşanan ilişkileri de anlatmak istedim,” diyor.

Jolie filmin senaristliğini ve yönetmenliğini yapıyor. Filmde, 3 yıl süren kanlı olaylar sırasında Boşnak bir kadın ile Sırp bir erkeğin aşk öyküsü anlatılıyor. Jolie, filmin dikkatleri o dönemde yaşananlara ve 1995’teki barış anlaşmasına rağmen bugün hala zor günler geçiren Bosna’nın durumuna çekmesini umuyor.

Angelina Jolie, “İnsanların Bosna’yı ve orada yaşananları hatırlamasını istiyorum. Ayrıca, sağ olarak kurtulanlara saygı göstermelerini bekliyorum. Bugün Bosna’nın hala bir iyileşme döneminden geçtiğini herkes hatırlamalı,” diye konuşuyor.

Birleşmiş Milletler’in iyiniyet büyükelçisi olan Angelina Jolie, dünyanın sorunlu bölgelerindeki olaylara dikkati çekmek için yaptığı seyahatlerle sık sık gündeme gelmişti. Ancak bu kez durum farklı. Jolie, bu filmle ilk kez farklı dünyalardaki olayların O’nun için bu kadar çarpıcı hale geldiğini söylüyor.

Bosna’nın başkenti Saraybosna’daki film festivalinde Jolie’ye ödül verildi. Jolie’ye karşı özellikle tecavüz mağdurlarından gelen bazı eleştiriler de vardı. Ayrıca, senaryoda bazı bölümlerin çalıntı olduğu iddia edildi. Bütün bunlara rağmen, Jolie filmde beraber çalıştığı bütün Bosnalı oyuncuların, örgüt yetkililerinin ve gerçek savaş mağdurlarının isimlerine yer veriyor.

Bu Bosna’yla ilgili yapılmış bir Amerikan filmi değil. Bu, bir Amerikalı ile pekçok Bosnalı ve o bölge insanlarının birlikte yaptığı bir film. Hem İngilizce hem de Boşnakça hazırlanan In the Land of Blood and Honey, Amerika’da 23 Aralık’ta gösterime girecek.

Angelina Jolie - Brad Pitt

XS
SM
MD
LG