Erişilebilirlik

Anbar'da IŞİD'e Karşı Mücadele Sürüyor


Anbar'da IŞİD'e Karşı Mücadele Sürüyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

Irak’ta hükümet yanlısı güçler, IŞİD’in eline geçen Anbar vilayetini geri almak için mücadeleyi sürdürüyor.

Iraklı askerler ülkenin batısındaki Anbar vilayetinin başkenti Ramadi yakınlarında top ve roket atışına devam ediyor.

Irak ordusu, IŞİD militanlarının yoğun saldırıları üzerine geri çekilmek zorunda kaldığı Ramadi’de bozguna uğradıktan iki hafta sonra yeniden başladığı operasyonu sürdürüyor.

Brookings Enstitüsü uzmanı Michael O’Hanlon, ”IŞİD’i hala hafife almaya devam ediyoruz. Irak ordusunun Ramadi’de nasıl desteklenebileceğini düşünebilirdik, düşünmemiz gerekirdi.”

Amerika Savunma Bakanlığı, binlerce Irak askerinin Ramadi’nin güney, doğu ve kuzeydoğusunda konuşlandırıldığını, ancak IŞİD’in batıdan beslendiğini bildiriyor.

Ramadi’yi geri almak için ne zaman nihai saldırı düzenleneceği henüz belli değil.

Amerikalı yetkililer, Ramadi’nin yakında geri alınabileceği konusunda iyimser.

Ancak Michael O’Hanlon’a göre çatışma çok sert olacak: ”IŞİD daha çok güçlendi mi güçlenmedi mi bilmiyorum ancak böyle bir örgütü, kontrolu altında tuttukları topraklardan çıkarmak çok zor olur. IŞİD’in düzenli bir gelir kaynağı var. Ele geçirdikleri topraklarda yaşayan halkı korkutup sindirmeyi de çok iyi başarıyor.”

Bazı Sünni aşiretler, Anbar’da IŞİD’e karşı mücadele veriyor.

Iraklı Şii milislerse savaşa hükümet saflarında katılıyor. Bu durum mezhepsel gerginlik kaygısını arttırıyor.

Demokrasileri Savunma Vakfı’ndan Bill Roggio’dan Skype aracılığıyla görüş aldık: ”Irak’ta şu anda çok büyük bir hata yapılıyor. Bu hata, Şii milislerin savaşa katılmasıdır. Bu durum ya Sünni toplumun taraf olup aktif bir şekilde IŞİD’i desteklemesine ya da bölgede kalıp pasif olarak örgüte destek vermesine neden olur.”

Iraklı güvenlik güçleri ve Sünni aşiret savaşçıları Ramadi’de bir dizi intihar saldırısı düzenlenmesi üzerine kentten çekilmişti.

XS
SM
MD
LG