Erişilebilirlik

Anayasa Değişiklikleri Kabul Edildi


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa değişikliklerinin yüzde 58 evet oyuyla kabul edildiğini açıkladı.

Erdoğan, sandıkların kapanmasından birkaç saat sonra yaptığı açıklamada katılma oranının yüzde 77 ile 78 arasında olduğunu da belirtti.

49 milyon kayıtlı seçmenin oyuna sunulan pakette 12 Eylül askeri darbesinin ardından yazılan anayasadaki bazı maddelerin değiştirilmesi öneriliyordu. Darbenin 30’uncu yıldönümünde yapılan referandumda, seçmenlerden 26 maddelik değişiklik paketinin tamamına bir seferde “Evet” ya da “Hayır” demeleri istenmişti.

Pakette, Anayasa Mahkemesi’yle Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısının değişmesi, memur ve diğer kamu hizmetlilerine toplu sözleşme hakkı getirilmesi, TBMM başkanı ve Genelkurmay başkanıyla birlikte diğer komutanların Yüce Divan’da yargılanabilmesi, Yüksek Askeri Şura kararlarının sivil yargıya götürülebilmesi ve askeri personelin sivil mahkemelerde yargılanabilmesi gibi değişiklik önerileri yer alıyor.

Hükümet değişiklik paketinin Anayasa’yı Avrupa Birliği çizgisine yaklaştıracağını savunuyor. Ancak muhalefet, değişikliklerin, hükümetin yargı üzerindeki etkisini arttıracağına dikkati çekiyor.

Bazı kentlerde yer yer şiddet olayları baş gösterdiği bildirilirken, Barış ve Demokrasi Partisi, Kürt sorununa yer vermediği gerekçesiyle seçmenlerinden referandumu boykot etmesini istedi. Mersin’de bazı kişiler gösterilerde şiddete başvurmak ve seçmenlere gözdağı vermek suçlarından gözaltına alındı.

XS
SM
MD
LG