Erişilebilirlik

Amerikalı General: ‘IŞİD Zayıflıyor’


Amerikalı komutanlar Irak’ın başkenti Bağdat’ta en az 88 kişinin ölümüne neden olan IŞİD’in üstlendiği üç bombalı intihar saldırısının ardından da iyimserliklerini yitirmedi. Pentagon’da açıklama yapan 101. Hava İndirme Birliği’nin komutanı Tümgeneral Gary Volesky, IŞİD’in gün geçtikçe zayıfladığını söyledi.

Bağdat’ta ölenlerin yakınlarına taziye dileklerinde bulunan Tümgeneral Volesky gazetecilere, Irak’ın IŞİD’in elindeki toprakları geri alma çabalarını ve yakın bir zamanda başlaması beklenen Musul operasyonunu değerlendirdi.

Volesky, Irak kuvvetlerinin IŞİD’in elindeki toprakları geri alma çabalarında önemli ilerleme sağladığını bildirdi.

Amerika, Irak ordusu ve IŞİD’le mücadele eden diğer güçlerin, örgütün kontrolü altındaki toprakların yüzde 40’ını geri almayı başardığını söylüyor.

Ancak Tümgeneral Volesky, bu oranın yüzde 45-50 olduğu görüşünde. Yüzdelere takılmadığını söyleyen Amerikalı komutan, IŞİD’i yakında bu topraklardan temizleyeceklerini kaydetti.

IŞİD’in iki yıldır işgali altında bulundurduğu Musul’a düzenlenecek operasyon hakkında bir takvim vermeyen Volesky, Amerikan kuvvetlerinin desteği ve eğitimine sahip Irak kuvvetlerinin Musul’un 35-40 kilometre güneyinde konuşlandığını bildirdi.

Irak kuvvetlerinin köyleri bir bir aldığına dikkati çeken Tümgeneral Volesky, “Her gün toprak kaybediyorlar, kuvvetlerini seferber etme yeteneklerinin net bir şekilde azaldığına tanık oluyoruz” diye konuştu.

Mücadelenin Iraklılar’a ait olduğunun altını çizen Volesky, Amerikan kuvvetlerinin yalnızca taktik alanda destek sağladığını belirtti.

Amerikan kuvvetlerinin 2003 ve 2011 yılları arasındaki savaşta olduğu gibi Irak’ta tek başına hareket etmediğini söyleyen komutan, Iraklılar’ın komutasında bir operasyonun parçası olarak hareket ettiklerini sözlerine ekledi.

Bağdat’ta Çarşamba günü patlayıcı yüklü araçlarla düzenlenen bombalı saldırılarda bir karakol, Cemiye semti ve Sadr semtinde bir pazaryerini hedef almıştı.

XS
SM
MD
LG