Erişilebilirlik

Amerika’da Küçük Aile Şirketleri Yaşam Savaşı Veriyor


Amerika’da birçok küçük aile şirketi yaşam savaşı veriyor. Ekonomik kriz yüzünden birçok küçük işyeri, büyük restoran ve mağaza zincirlerine karşı ayakta kalmak için mücadele ediyor.

Amerika’da restoran işi son derece rekabetçidir. Birçok kişi tanınmış zincir restoranlara gitmeyi tercih eder. Peki aile işletmesi olan küçük lokantalar ayakta kalmayı nasıl başarıyor? Amerika’nın Sesi, Washington yakınlarında işleri oldukça iyi giden bir lokantayı ziyaret etti.

Primo, Washington yakınlarındaki Alexandria’da 25 yılı aşkın süredir hizmet veren bir aile lokantası. Zincir restoranlardaki yemeklerden ve ortamdan hoşlanmayan C.A. Savoy Primo’yu tercih ediyor: ”Buradaki yemeklerin hepsi ev yapımı. Taze ve leziz.”

Garson Tina Mitrakas açıldığı günden beri Primo’da çalışıyor: ”Müşterilerimizi ve patronlarımı çok seviyorum, herkes çok canayakın. Burası ikinci evim gibi.”

Lynne Sepple’ın oğlu Nick burada yaşgününü kutluyor: ”Oğlum buraya ilk kez altı günlükken gelmişti. O zamandan beri haftada bir geliyoruz. Şimdi 10 yaşında.”

Amerika’nın birinci başkanı George Washington’un yaşadığı yer olan Mount Vernon’da Washington’un eşi Martha’yı canlandıran Mary Wise, Primo’da kendini rahat hissettiğini söylüyor: ”Yemekleri her zaman lezzetli. Fiyatlar uygun. Hiçbir zaman kötü bir sürprizle karşılaşmayacağınızı biliyorsunuz. Bütün müşteriler de bunu çok seviyor.”

Wise’a göre lokanta sahibi Jim Nicopoulos da restoranı sevmelerinin bir başka nedeni: ”Müşterilerimle ilgilenmeyi, onları yakından tanımayı seviyorum. Hem onlarla hem de elemanlarımla aynı anda ilgilenmem gerekiyor.”

Patrona, eşi ve müşterileri dahil herkes Jimmy diye sesleniyor: ”Jimmy’nin ailesinin bir parçası olduk. Joyce ve bana annem ve babam diye hitap ediyor.”

Jimmy’nin beş yıl önce satın aldığı Primo, duvardaki fotoğraflardan kayınpederin müşterilere yer gösterdiği yemek salonuna, kuzen Spiro Routoulas’ın Yunan yemekleri yaptığı mutfağa kadar gerçek bir aile işletmesi.

Spiro Rosutoulas, ”Jimmy esprili bir insan. Mutfağa girer ve pişirdiklerimi tadar. Çok komiktir,” şeklinde konuşuyor.

Jim Nicopoulos, ”Yunan usulü kalite kontrolü yapıyoruz,” diyor.

Jimmy, güzel yemekler ve dostluğun yanısıra Primo’nun bir başka avantajına daha dikkat çekiyor: ”Zincir lokantalar malzemelerini büyük dağıtıcılar ve üreticilerden satın alır. Biz etlerimizi ve sebzelerimizi yerel üreticilerden alıyoruz.”

Bu farkı çok iyi bilen Elizabeth Bessel civardaki zincir restoranlardan uzak duruyor: ”Zincir restoranlardaki yemekler çok güzel değil. Burada yediğim zaman Jimmy masama gelir ve o gün hangi çiftlikten alışveriş ettiğini anlatır.”

Jimmy bulundukları mahallede hem aile restoranlarına hem de zincirlere yer olduğunu söylüyor.

C.A. Savoy, ”Bu lokanta 25 yıldır hizmet veriyor, bir 25 yıl daha burada olacağından eminim,” diyor.
XS
SM
MD
LG