Erişilebilirlik

Amerika Dışişleri Bakanlığı'ndan Afrin'de Yağma Vurgusu


Amerika Dışişleri Bakanlığı resmi Twitter hesabından, sözcü Heather Nauert imzalı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Türkiye’nin Afrin operasyonu konusunda değerlendirmeler yer aldı. Amerika Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, şu ifadeler kullanıldı;

“Amerika son 48 saatte Afrin’den gelen haberlerden dolayı derin kaygı duyuyor. Nüfusunun çoğunluğu Kürtlerden oluşan kentin Türk ordusu ve Türk ordusu destekli güçlerin saldırı tehdidi nedeniyle tahliye edildiği anlaşılıyor. Bu durum bölgedeki insanı krize ilişkin kaygılara bir yenisini daha ekliyor. Birleşmiş Milletler de Afrin ve civarında yüzbinlerce kişinin yer değiştirmek zorunda kaldığını ve bu kişilerin şu an acilen temel ihtiyaçlar ve korunma noktasında yardıma muhtaç olduklarını bildiriyor. Ayrıca Afrin’den gelen yağma haberleri konusunda da kaygı duyuyoruz. Türk yetkililere, Afrin’deki duruma ilişkin kaygılarımızı defalarca ilettik.

Amerika, Suriye’nin kuzeybatısında operasyonlar yürüten, aralarında Türkiye, Rusya ve Suriye rejiminin bulunduğu taraflara, uluslararası yardım kuruluşlarına bölgeye erişim hakkı sağlamaları konusunda çağrıda bulunuyor. Ayrıca yine taraflara, acilen, şiddet olayları nedeniyle evlerini terk etmiş kişilere, insani yardımların ulaştırılmasını temin etmeleri ve mümkün olan en kısa sürede, Afrin kentindeki insanların gönüllü ve güvenli biçimde evlerine dönebilmelerini koordine etmeleri çağrısı yapıyoruz. Amerika, BM Güvenlik Konseyi’nin 2401 sayılı ve Suriye’nin tamamında acilen, en az 30 gün süreyle ateşkes öngören kararına bağlılığını sürdürmektedir.

Amerika, Afrin’in bulunduğu Suriye’nin kuzeybatısındaki bölgede herhangi bir faaliyette değil. NATO müttefikimiz Türkiye’ye ve meşru savunma hakkına bağlılık konusundaki kararlılığımız sürüyor. Ayrıca IŞİD’i yok etmeye yönelik kampanyamız ve Suriye Demokratik Güçleri’yle olan ortaklığımız konusunda da kararlılığımız devam ediyor. Aralarında Afrin’in de olduğu Suriye’nin batısındaki çatışmalar IŞİD’e karşı kampanyaya olan dikkati dağıtmış ve örgüte bazı bölgelerde yeniden yapılanmaya başlama şansı vermiştir. Bu artmakta olan derin bir endişedir. Suriye’deki tüm tarafları IŞİD’den gelen ciddi tehdide odaklanmaya davet ediyoruz.”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan iddialara yanıt

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Amerika Dışişleri Bakanlığı açıklamasında bahsedilen 'yağma' iddialarıyla ilgili olarak da CNN International televizyonuna açıklamada bulundu. CNN'in haberine göre sözcü Kalın, Özgür Suriye Ordusu'na mensup bazı kişilerin Afrin'de yağma eylemleri gerçekleştirdiklerine dair iddiaların araştırıldığını söyledi. Kalın, ÖSO içerisindeki bazı kişilerin verilen emirlerin aksine hareket ederek bu tarz eylem gerçekleştirmiş olabileceğini, halkın güvenliğinin sağlanması için gerekli önlemlerin alınacağını belirtti.

Türk Dışişleri Bakanlığı da yanıt verdi

Amerika Dışişleri Bakanlığı'nın yazılı açıklamasının ardından Türk Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde yer alan bir açıklamayla bakanlık sözcüsünün ifadeleri aktarıldı. Türk Dışişleri açıklamasında şu ifadeler yer aldı;

"ABD makamlarının Zeytin Dalı Harekatı’nın gerekçesini, amacını ve mahiyetini hâlâ idrak edemediklerini veya maalesef anlamak istemediklerini göstermektedir. Zeytin Dalı Harekatı, bir terörle mücadele harekatıdır. Harekat, kesinlikle sivil halkı hedef almamakta, bilakis sivil halkı bir terör örgütünün baskı ve tahakkümünden kurtarmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, sivillerin zarar görmemesi için gerekli tüm önlemler alınmış, sivil halka insani yardım erişimi sağlanmıştır.

Afrin’de teröristlere karşı yürütülen harekatın DEAŞ ile mücadeleye zarar vereceği iddiası da her türlü temelden yoksundur. Suriye’de terörizmle mücadeleye asıl zarar veren yaklaşım, terörist bir gruba karşı bir başka terör örgütünün kullanılması ve bu terörist grubun kendi bölücü gündemini ilerleterek sahada oldubittiler yaratmasına, demografik değişiklikler yapmasına gözyumulmasıdır"

XS
SM
MD
LG