Erişilebilirlik

'Amerika'yla Türkiye Yakın Diplomatik Koordinasyon İçinde'


'Amerika'yla Türkiye Yakın Diplomatik Koordinasyon İçinde'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Türkiye’yle Amerika arasında Suriye konusunda “çok yakın diplomatik koordinasyon” bulunduğunu söyledi. Sözcü Victoria Nuland, dün akşam ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’la Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun uzun süren bir telefon görüşmesi yaptığını ve görüş alışverişinde bulunduğunu belirtti.

Bir gazetecinin Türkiye’de Davutoğlu’nun Amerika’nın mesajını Suriye’ye taşıyıp taşımadığı konusundaki tartışmaya dikkati çekmesi üzerine, Nuland, Türkiye’de neyin tartışmaya yol açtığını bilmediğini; “Türkiye’yle Amerika’nın bu ve diğer bölgesel konularda çok yakın diplomatik uyum içinde olduklarını,” vurguladı. “Bunun iki ülkenin diplomasisi açısından son derece önemli olduğunu” belirten Amerikalı Sözcü, “Türkiye’yle ortaklığımız var. Biz müttefikiz. Dışişleri Bakanı Clinton, Dışişleri Bakanı Davutoğlu’yla çok yakın bir şekilde çalışıyor. Mesajlarını koordine ediyorlar. Ve bu mesajın daha da yüksek sesle duyulması için müttefiklerle ve ortaklarla işbirliği yapılıyor,” dedi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, telefon görüşmesinde iki bakanın Suriye Devlet Başkanı Beşir Esat üzerinde "baskı uygulama konusunda birlikte çalışmayı teyit ettiklerini" kaydetti.

Nuland, ayrıca, “Türkiye’yle Amerika Suriye’ye yapılan çağrılar konusunda görüş birliği içinde” olduğunu vurguladı ve Suriye’de “şiddete son verilmesi; tankların çekilmesi ve demokratik geçiş sürecinin başlaması,” çağrısında bulundu.

XS
SM
MD
LG