Erişilebilirlik

Amerika’nın Yeşil Kart Piyangosuna Katılanlara Uyarı


Amerika’nın Yeşil Kart Piyangosuna Katılanlara Uyarı

Bazı kişilerin yeşil kart piyangosuna başvuran kişileri dolandırmaya çalıştığı belirlendi.

Bu kişilere gönderilen elektronik mesajda piyangoyu kazandıkları bildiriliyor ve gerekli işlemler için İngiltere’de Vince Ierardo adlı bir kişinin özel adresine $819 göndermeleri isteniyor. Adres:
Vince Ierardo
24 Grosvenor Square,
London, W1A 1AE
United Kingdom (İngiltere)

Resmi belgeye benzeyen mesajda, söz konusu paranın kısa bir süre içinde Western Union ile bu kişiye havale edilmemesi durumunda vizenin iptal edileceği tehdidi de var.

Bu şahsın Amerikan hükümetinin resmi adresine benzeyen elektronik adresinin de (usa.gov.visa@diplomats.com) ABD hükümetiyle hiçbir ilişkisi yoktur.

ABD hükümetiyle para işlemlerinde asla şahısların adına ödeme yapılmadığını ve yapılamayacağını da hatırlatmakta yarar var.

Yeşil Kart Piyangosu ile ilgili tüm bilgileri Amerikan hükümetinin resmi web sitesinden ve Türkçe öğrenebilirsiniz.
Sitenin adresi:

http://www.green-card-lottery-usa.org/DV_Yesil_Kart_Piyangosu_SSS.asp

Amerikan Mahkemesi Çekiliş Mağdurlarının Başvrusunu Reddetti

Bu arada 2012 yılı Yeşil Kart piyango sonuçlarının iptal edilmesi üzerine 20’yi aşkın ülkeden çok sayıda kişinin açtığı dava, Washington’da bir mahkeme tarafından reddedildi.

Mahkeme kararının ardından açıklama yapan davacılar ve avukatları Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın davayı kazanmış olabileceğini, ama tüm dünyadan 22 bin kişinin gönlünü kaybettiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı, Mayıs ayında yaptığı duyuruda 2012 Yeşil Kart piyangosu kurası sırasında bilgisayarın çekilişi 15 milyon başvuru sahibi yerine, başvurusunu ilk iki gün içinde yapanlar arasından yaptığını bildirmişti.

Mağdurlar, Amerikan hükümetinin çekilişi yeniden yapmaya karar vererek yazılı vaadini bozduğunu iddia ediyordu. Davacılar, açıklama yapıldıktan sonra kendilerini Amerika’ya hazırladıklarını ve işlerini terk ettiklerini savunuyordu.

Yeniden yapılan Yeşil Kart çekilişinin sonuçlarının bugün açıklanması bekleniyor.

XS
SM
MD
LG