Erişilebilirlik

Amerika’nın Sesi Muhabiri Özbekistan'da Mahkemeye Çıkarıldı


Amerika’nın Sesi Muhabiri Özbekistan'da Mahkemeye Çıkarıldı

Amerika’nın Sesi muhabiri Abdülmelik Babayev, Taşkent’te mahkemeye çıkarıldı. Özbek gazeteci Amerika’nın Sesi Radyosu için hazırladığı haberlerde hükümete hakaret ve iftira suçlarından yargılanıyor.

Babayev bugün mahkemede haberleri konusunda ifade verdi. Amerika’nın Sesi Özbekçe Yayın Bölümü için hazırladığı haberlerde, Babayev, pamuk tarlalarında çocukların çalıştırılması, Aral Denizi’nin kuruması, geçen Haziran ayında iki gazetecinin yargılanıp hapsedilmesi gibi konuları işlemişti.

Babayev savunmasına yardımcı olacak görgü tanıklarının da ifade vermesini istedi ancak mahkeme bu talebi reddetti.

İftira ve hakaret suçlamalarına ek olarak Babayev, ulusal güvenliği tehdit etmek ve Özbekistan’a yasadışı giriş yapmakla suçlanıyor. Suçlu bulunması durumunda Babayev sekiz yıl hapis cezasına çarptırılabilir. Duruşmaya Cuma günü devam edilecek.

Amerikan Uluslararası Yayın Kurulu “Özbekistan hükümetinin Babayev’i ve Amerika’nın Sesi için yaptığı tarafsız haberleri susturma girişimi” konusunda derin kaygı duyduğunu açıkladı. Merkezi Paris’te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü de Babayev’in Özbekistan’daki son bağımsız gazetecilerden biri olduğunu bildirmişti.

İnsan hakları örgütleri basın özgürlüğü açısından Özbekistan’ın en baskıcı ülkelerin başında geldiğini vurguluyor.

XS
SM
MD
LG