Erişilebilirlik

Amerika’nın Doğu Kıyıları Irene Kasırgasına Hazırlanıyor


Yeşil şerit okyanus seviyesinin en az 1 metre yükseleceği bölge

Kasırganın yolu üzerindeki Kuzey Carolina, Virginia, Maryland, Delaware, New Jersey ve New York eyaletlerinde acil durdum ilan edildi.

Başkan Barack Obsama, yarın Kuzey Carolina’da karaya vurması beklenen kasırga nedeniyle bölgedeki federal daireleri teyakkuz durumuna geçirdi.

Eski bir kasırganın kıyıda yol açtığı zarar
Eski bir kasırganın kıyıda yol açtığı zarar

Kasırga nedeniyle bazı yerlerde zorunlu olmak üzere kıyı kentleri tahliye ediliyor, yüz binlerce turist evlerine geri dönüyor. Amerika’nın Atlas Okyanusu filosunu bulunduğu Norfolk’da, savaş gemileri, kasırgaya limanda yakalanmamak için denize açıldı.

Bahama adaları, Porto Rico ve Dominik Cumhuriyetinde ağır hasara yol açan Irene kasırgası saatte185 kilometre hızla esen rüzgârlarla, Amerika’ya doğru ilerliyor.

Kuzey Carolina'da Frances kasırgası sırasında yıkılan evler
Kuzey Carolina'da Frances kasırgası sırasında yıkılan evler

Amerika Kasırga Merkezi, İrene’in metrekareye 25 ile 50 santim arasında yağış getireceğini tahmin ediyor. Yetkililer, Florida’dan Maine’e kadar tüm kıyı eyaletlerine sel ve su baskını uyarısında bulundu. Kıyı kentlerini bekleyen en ciddi tehlike, rüzgârdan çok, kasırgadan ötürü deniz seviyesinin kabarıp birkaç metre yükselmesi. Kasırga, ayrıca, Yeniay nedeniyle gel-git kabarmasının azami düzeyde olduğu zamana rastladığı için, balıkçı barınaklarının bile su altında kalması mümkün. ( http://www.nhc.noaa.gov/ssurge/animations/hurricane_stormsurge.swf )

Fotoğraf Galerisi

New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, deniz seviyesindeki tüm hastane ve huzur evlerini tahliye ettiriyor. Kennedy havaalanında pistlerin su altına kalma ihtimali nedeniyle hafta sonu uçuşları şimdiden iptal edilmeye başlandı. Washington’da ise inşaatı yeni tamamlanan Martin Luther King anıtının Pazar günü yapılacak açılış töreni iptal edildi.

Şiddetli rüzgarla birlikte okyanus seviyesinin yükselmesi özellikle marinalarda ağır hasara yol açıyor
Şiddetli rüzgarla birlikte okyanus seviyesinin yükselmesi özellikle marinalarda ağır hasara yol açıyor

Beş dereceli kasırga ölçeğinin şu anda 2. derecesinde bulunan İrene kasırgasının, okyanusta güçlenerek, çok daha tehlikeli 3. derece kasırgaya dönüşme ihtimali var.

Uluslararası Uzay İstasyonundan Irene kasırgası:

Çapı 450 kilometre genişlikte olan Irene, son üç yıldır Amerika’yı tehdit eden ilk ciddi kasırga:

Kasırganın geçmesine rağmen Bahama adaları hala rüzgarlarının etkisi altında:

XS
SM
MD
LG