Erişilebilirlik

Kargo Gemisini Alıkoyan ABD'ye Kuzey Kore'den Tepki


Amerika, Kuzey Kore kargo gemisini alıkoydu

Kuzey Kore, Amerika tarafından bir kargo gemisinin alıkonulmasına karşı çıkarak bunun Trump ve Kim Jong Un arasında başlatılan diyaloğun ruhuna aykırı olduğunu belirtti. Kuzey Kore rejimi söz konusu alıkoymanın yasal bir dayanağı olmadığını öne sürdü ve geminin derhal serbest bırakılmasını talep etti.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, geminin Birleşmiş Milletler yaptırım kararlarını ihlal ettiği iddiasını reddederken bunun ülkenin egemenlik hakkının ihlal edilmesi anlamına geldiğini savundu.

İsmi açıklanmayan bir Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “Bu, Amerika’nın kendi tarzında bize yönelik baskıları arttırma deneyimidir ve Kuzey Kore’yle Amerika tarafından yapılan ortak açıklamanın ruhuna da aykırı bir girişimdir” dedi.

Açıklama Kuzey Kore resmi haber ajansı kanalıyla yapıldı.

Açıklamada, "Amerika’nın Kuzey Kore'yi güç kullanarak kontrol altında tutabileceğini düşünmesinin hata olduğu ve Pyongyang'ın Amerika’nın gelecekte atacağı adımları izleyeceği" belirtildi.

Amerika Adalet Bakanlığı, söz konusu kargo gemisinin Kuzey Kore’ye yönelik yaptırımlara aykırı şekilde kömür taşımacılığı yaptığı gerekçesiyle alıkonulduğunu açıklamıştı. Geminin daha önce de Nisan 2018’de benzer şekilde alıkonulduğu belirtiliyor.

Geminin alıkonulduğu açıklaması Kuzey Kore’nin füze denemesi yapmasından saatler sonra yapılmıştı.

Kuzey Kore lideri de kargo gemisinin alıkonulmasının ardından "tam muharebe pozisyonuna" geçilmesini istedi.

XS
SM
MD
LG