Erişilebilirlik

Amerika’nın Güneydoğusunda Ölümcül Kar Fırtınası


Amerika’nın beş güney eyaleti aşırı buzlanmaya neden olan şiddetli kar fırtınasına maruz kaldı.

Yollarda oluşan buz tabakası araç kullanımını neredeyse imkansız hale getirirken, birçok bölgede de elektrik kesintisi gerçekleşti.

Ulusal Hava Servisi’nin yaptığı açıklamaya göre Cumartesi günü başlayan fırtına Pazartesi günü de devam edecek. Fırtınadan etkilenen Kuzey Carolina, Virginia, Alabama, Georgia ve Tennessee eyaletlerinde haftasonu yüzbinlerce ev ve iş yerinde elektrik kesintisi yaşandı. Fırtına özellikle Kuzey Carolina ve Virginia’da yüzlerce trafik kazasına neden oldu.

Eyaletlerinde olağanüstü hal ilan eden yerel yetkililer hayati tehlike arz etmesi nedeniyle buzlu karayollarında araç kullanılmaması uyarısında bulundu. Bölgede okulların çoğunluğu Pazartesi günü kapatıldı.

Kuzey Carolina Valisi Roy Copper Pazar günü yaptığı açıklamada eyalet halkına seslenerek, “Evinizde kalma şansınız varsa, kalın! Hediye paketleyin, Noel ağacını süsleyin, futbol maçı izleyin” dedi.

Amerika’nın Güneybatısında Ölümcül Kar Fırtınası
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:53 0:00

Yerel haber kaynaklarından aktarılan bilgiye göre Pazar günü yoldan çıkan bir araç Kuzey Carolina’daki Neuse Nehri’ne düştü. Acil yardım ekiplerinin sürücüyü arama çalışmaları sürüyor. Charlotte kenti yakınlarındaki bir sürücüyse fırtına sırasında aracının üzerinde ağaç düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

Virginia Valisi Ralph Northam da fırtınadan en çok etkilenen eyaletlerden biri olan Virginia sakinlerini uyardı: “Virginialılar gereken tüm önlemleri almalı ve kış fırtınalarının etkilerine karşı hazırlıklı olmalı” dedi.

Kış aylarının kuzey eyaletlerine göre çok daha olağan ve yumuşak geçtiği güney eyaletlerinde erken başlayan ve aşırı buzlanmaya dönüşen bu şiddetli erken kar yağışları hava ulaşımını da etkiledi.

Ülkenin altıncı en büyük havaalanı Charlotte Douglas International Havaalanı’nda binlerce uçuş iptal edildi. Bölgedeki diğer havaalanlarında da seyahat uyarısı yapıldı ve yolcuların seyahat planlarını son gelişmeler doğrultusunda yapması gerektiği belirtildi.

XS
SM
MD
LG