Erişilebilirlik

Amerika'nın Doğusu Kara Teslim Oldu


Amerika’nın doğusunda yaşayan milyonlar iki gündür süren şiddetli kar fırtınasının sona ermesiyle birlikte otomobillerini ve evlerini kardan temizlemeye başladı. Jonas adı verilen fırtına, Amerikan tarihinde kayıtlara geçmiş en şiddetli kar fırtınalarından biri oldu. Jonas fırtınası yaklaşık 85 milyon insanı etkiledi.

Kar yağışının Cumartesi gece geç saatlerde durduğu başkent Washington ve civarına 60 santimin üzerinde kar yağdı. Tipi nedeniyle görüş uzaklığının son derece düşük olduğu kentte yetkililer ana yolları, metro sistemini, havaalanlarını kapatmıştı.

Ulusal Meteorology Dairesi New York’taki Central Park’ta kar kalınlığının en az 64 santim olduğunu bildiriyor. 8 milyon 400 bin nüfuslu New York’ta uygulanan trafiğe çıkma yasağıysa Pazar sabahı kaldırıldı. New York’taki da tüm toplu taşıma sistemi durdurulmuş, Broadway gösterileri iptal edilmiş, müzeler kapatılmış, dükkan ve mağazalar kepenk indirmişti.

Bu arada kar fırtınası nedeniyle Amerika’nın doğu eyaletlerinde en az 17 kişi yaşamını yitirdi. On eyalette acil durum ilan edildi. Kentucky eyaletinin ana otoyollarından birinde 10 saat boyunca yolda mahsur kalanlar için otoyol boyunca acil barınaklar kuruldu.UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG