Erişilebilirlik

Amerikan ve Japon Borsaları 2013’ü Karlı Kapattı


The day's final numbers are shown above the floor of the New York Stock Exchange shortly before the closing of the market in New York, July 11, 2013.

Amerika ve Japonya’da merkez bankalarının faiz oranlarını düşürmesi ev, teçhizat ve diğer ürünlerin alımlarını kolaylaştırdı ve borsaların seneyi yüksek karla kapatmasına neden oldu. BIST ise en çok kaybettiren borsalardan biri oldu

Japonya’da Nikkei yılı yüzde 57 karla kapatarak çok uzun süredir görülmeyen bir performans sergiledi. Amerika’da S&P ise güne başlangıç rakamlarına bakılırsa seneyi yüzde 29 karla kapatabilir. Dow ve NASDAQ’da da senelik yüksek kazanç getirdi.

Ventura Wealth Management şirketinden Nick Ventura Japonya’nın ekonomik siyasetini “küresel kumar” olarak nitelendirdi ve şimdilik başarılı olduğunu söyledi.

2013 yılında Amerikan ekonomisi sakin bir büyüme gösterdi, ev fiyatlarında artış oldu ve işsizlik düştü. Ventura ekonominin düzelmesinin, büyük iniş çıkışların azalması ve yatırımcı güveninin artması anlamına geldiğini söyledi.

Amerikan borsalarındaki düşüşlerin güçlü alımlara neden olduğunu söyleyen uzman Amerikan ekonomisinin düzeldiği yönündeki güvenin toparlamaya yardımcı olduğunu belirtti.

Merkezi Boston’da bulunan yatırım şirketi State Street’in bugün yayınlanan çalışmasına göre Kasım ve Aralık ayları arasında Amerika’da yatırımcı güveni artış gösterdi. Artan güven, yatırımcıları orta düzeyde risk alacakları hisselere yöneltiyor.

Wall Street Journal’ın haberine göre yatırımcılar karmaşık stratejileri bir kenara bırakarak ucuz ve getiri potansiyeli yüksek hisselere yöneldi.

Financial Times ise zor ekonomik dönemlerde insanların yöneldiği altın ve devlet tahvillerine olan talebin azaldığını yazdı.

Uzmanlar borsada fiyatların 2014 yılında daha yavaş bir oranda artmaya devam etmesini bekliyor.

Yatırım danışmanı Matthew Tuttle hisselerin değerleneceğini, ancak aynı zamanda riskin de artacağını söylüyor.

Ekonomik durumun zayıf olduğunu söyleyen Tuttle, 2016 yılına kadar bir kriz beklenmediğini belirtiyor. Ekonomide kuşkusuz bir balon oluştuğunu söyleyen uzman yine de balonun genişleyecek alanı olduğunu düşünüyor.

Tuttle Amerikan Merkez Bankası’nın ekonomiye olan desteği azaltırken temkinli davranması gerektiğini söylüyor.

İstanbul Borsası ise yıl içindeki krizler ve doların yılın son gününde 2,15 TL’ye yükselmesiyle 2013 yılında Peru Borsası’ndan sonra en çok kaybettiren küresel borsa oldu.

Amerikan borsaları yarın Yeni Yıl nedeniyle kapalı olacak.
XS
SM
MD
LG