Erişilebilirlik

Amerikan Tarihi Müzesi'nde Robotlar İlgi Görüyor


Amerikan Tarihi Müzesi'nde Robotlar İlgi Görüyor

Washington’daki Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi Amerikan kültür ve yaşam tarzına ait hazinelerle dolu. Müzenin geniş koleksiyonuna eklenen robot sayısı da giderek artıyor. Gundem müzedeki bu robotları inceledi. Şimdi kameralarımızı müzeye çeviriyoruz.

Müzenin girişinde sergilenen Star Wars/Yıldız Savaşları filminden tanıdığımız C3PO robotu büyük ilgi görüyor. Küratör Carlene Stephens ziyaretçilerin altın renkli, ince uzun bu androidi çok sevdiğini söylüyor. Stephens’a göre bu robot sadece bir film dekoru olsa da çok daha fazla anlam taşıyor. Stephens’ın en sevdikleri arasında mekanik çağdan kalma bu 450 yaşındaki robot var.

Dünya çapında ordularda ve fabrikalarda altı milyondan fazla robot kullanılıyor. Smithsonian Müzesi’nde sergilenen robotlar arasında Afganistan’da görev yapan Amerikan askerlerinin kullandığı mayın tarayan PackBot adlı robot da var.

Müzede California’daki Mohave Çölü’nde sürücüsü olmadan 200 kilometre ilerleyen ve 2 milyon dolarlık DARPA Ödülü’ne layık görülen Stanley adlı araç da sergileniyor. Stephens, “Bence Amerikan teknolojisini temsil eden sürücüsüz araç Stanley, otomobil sürmenin geleceğini belirleyecek, ulaşımın geleceğini etkileyecek,” diyor.

Stephens son zamanlarda müzenin seyyar robot koleksiyonuna odaklandığını söylüyor. Merkezi California’da bulunan Velodyne şirketinin başkanı Bruce Hall, kardeşi Dave’in icat ettiği ve DARPA yarışında yer alan robot otomobillerin içinde kullanılan elektronik sensör ve engel belirleyici aygıtları Smithsonian’a getirdi. Hall, HDL-64’ün çok büyük bir yenilik olduğunu söylüyor:

”Cihaz 64 lazere sahip. Her biri bize ufuk çizgisi boyunca, aracın etrafında 360 derecelik açıdan, artı 2‘den eksi 28’e mesafe noktası veriyor. Bu şekilde aracın etrafında ne olup bittiğini çok iyi izleyebiliyor, aracı nasıl hareket ettireceğimize dair akıllıca kararlar verebiliyoruz.”

Sandia Ulusal Laboratuarı’ndaki Robot Teknolojisi Merkezi’nden emekli bilimadamı Barry Spletzer, müzeye bir kutu mini robot hediye etti. Spletzer, ”Bu robotların tarihi değeri var çünkü dünyanın en küçük ve en yükseğe zıplayan robotlarına sahibiz. Bu teknolojik gelişmeler son 10-15 yıl içinde gerçekleşti.” diyor.

Spletzer, bu robot teknolojilerinin uzay araştırmaları, tıp ve güvenlik sistemleri gibi farklı sanayilerde kullanıldığını söylüyor. Müzenin küratörü Carlene Stephens’a göre, sergiledikleri robotlar teknoloji ve fen bilimlerinin gündelik hayatımızda ne kadar büyük bir yeri olduğunu hatırlatıyor.

XS
SM
MD
LG